​​​​​​Geceleri Bilgisayarı Açık Bırakmak Zararlı Mıdır?

Android Ayşe Yılmaz
sponsorlu reklam

Büyüklerden her zaman bilgisayarınızın çok ısınırsa patlayacağını, sürekli açık kalırsa bozulacağını duydunuz. Eskiden bilgisayarlar bu şekilde  bozulurdu. Ama günümüzde artık buna olanak vermiyorlar.  Fakat gece gündüz sürekli açık kalan bilgisayarın da ilk gün ki gibi çalışmasını beklemeyiniz. Sağlıklı bir şekilde kullanılan bilgisayarın ömrünün uzun olacağı da kaçınılmaz bir gerçektir.

 

   Bilgisayarın ilk çıktığı yıllarda kapasitesi çok düşüktü. Bu yüzden ertesi gün işlerinizi halletmeniz   için kapatmanız gerekiyordu. Fakat günümüzde gelişen teknolojiyle beraber bilgisayarların donanımı ve kapasitesi de arttı. Çok çalıştığı için ısınır korkusu da gitti artık çünkü bilgisayarlarınızda fanlar bulunmaktadır. Bu fanlar bilgisayarınız çalıştığından itibaren devreye girer ve onu soğutmaya çalışır. Bilgisayarınızın geceleri açık kalmasında bir sorun yoktur. Bu tabi ki hiç kapatmayacağınız anlamına gelmez. Eğer bilgisayarlarınızı kapatıp dinlendirirseniz belleğinin boşalmasını ve daha hızlı çalışmasını sağlarsınız. 

  Peki Geceleri Bilgisayarın Çalışması Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

​​​​​

Bilgisayar, elektromanyetik dalgalar yayar , yani radyasyon, sadece bilgisayar değil. Yastığınızın altındaki telefon, komidinizin üzerindeki tablet… Radyasyonun verdiği hasarı fiziksel olarak hissedemezsiniz. Ancak içinizdeki hücrelerin görevlerini yerine getirmediğinde fark edersiniz. Günlük olarak birçok radyasyona maruz kalıyorsunuz. Bu kadar radyasyon sizi hemen kanser yapmalıydı ama şu an saglıklısınız. Çünkü geceleri 23:00'dan güneş doğana kadar vücudunuz melantonin salgılar. Bu hormonunuz sadece uyumanızı ve büyümenizi sağlamaz. Gün içinde maruz kaldığınız radyasyondan dolayı hasara uğramış hücrelerinizi onarır. Eğer gece siz uykudayken sürekli radyasyon alırsanız bu hormonun işi biraz zorlaşır ve görevini tam anlamıyla yerine getiremez. Hem kendi sağlığınız için hem de teknolojik ürünlerinizin sağlığı için acil olmadıkça geceleri açık bırakmayınız. 

Not: Teknolojik aletleri uyumadan önce yatağınızdan uzaklaştırmak da çok yararlıdır. 

​​

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ayşe Yılmaz {Ayşe Yılmaz}

Yazarlık alanında kendimi geliştirebilmek için Teknoloji gibi bir alanda yazarlık yapıyor olmam bana ve mevcut siteye çok şeyler kazandırıyor. 16 yaşından beri teknolojiye olan merakımı buradan kendi kalemimle yazıyor olmam çok ayrı bir keyif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir