16 Yaşında Sirinin Açığını Yakalayan Genç: Yiğit Can Yılmaz

Gündem admin
sponsorlu reklam

Lise öğrencisi olan Yiğit Can Yılmaz, teknoloji devi olan Apple’ın önemli bir açığını buldu ve adını Apple’ın internet sayfasına yazdırdı.

Apple’ın sesli asistanı olan Siri’deki açığı bulan Kahramanmaraşlı bir lise öğrencisi olan Yiğit Can Yılmaz “ Kullanıcıların bildirimlerini kapatması halinde bile Siri, gelen bildirimlerin içerini okumaya devam ediyor” açıklamasını yaptı.

Teknoloji ve yazılım dünyasına meraklı olan 16 yaşındaki öğrenci, kullanmayı sevdiği Apple ürünlerinin yazılımlarını incelemeye karar verdikten sonra yazılım dillerini öğrendi. Daha sonrasında ise bu kararını uygulamaya koydu ve iPhone, iPad ve Mac gibi ürünlerin yazılımlarını incelemeye başladı. Sonunda bulduğu bu açığa Apple yetkilileri ise adını web sitelerine yazarak teşekkür etti.

Teknoloji Devi Apple’ın Siri’deki Açığı

Yılmaz yaptığı açıklamada “Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üzerinden testlerde Siri’deki açığı tespit ettim. Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerin içeriğini okumaya devam ediyordu. Yani siz kapatsanız bile Siri farkına varmıyordu. Apple’ın güvenlikten sorumlu ekibine gönderdim” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti “Bulduğum açık oldukça önemliydi. Apple’ın iPhone 5S ve üst modellerle, iPad Air ve sonrası ve iPod touch 6. Nesili kapsıyordu. Benimle iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adımı yazdılar. 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldum”

Gelecekte de Apple Çalışmak İstiyorum

Gelecekte de Apple da çalışmak istediğini dile getiren Yiğit Can Yılmaz, okul haricindeki boş zamanlarını Apple yazılımlarını inceleyerek geçirdiğini ve buna oldukça meraklı olduğunu söyledi.

Yeni Bir Açık Daha Buldu.

Küçük yaştan beri elektronik ürünlere ilgi duyduğunu anlayan Yılmaz, Apple ürünlerindeki Safari ile ilgili bir açık daha bulduğunu söyledi. Yılmaz “ Safari üzerinde ziyaret edilen internet sitelerindeki adres çubuğu kolaylıkla değiştirilebiliyor ve bu da kullanıcıyı aldatmaya yönelik sonuçlara sebep olabilir” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir