1940’lardan Bugüne Efsane Otomobiller

Otomobil admin
sponsorlu reklam

Üretime başladığı günden bugünlere kadar insan hayatına büyük faydalar sağlayan otomobiller teknolojinin ilerlemesiyle birlikte her geçen gün yeni özelliklerle karşımıza çıkıyor. Ancak bazı otomobiller var ki bulunduğu 10 yılın en çok tutulan otomobili olma başarısı göstermiş. İşte kullanıldığı 10 yılda en çok konuşulan geçmişten günümüze araba modelleri:

1. 1940’lar: Willys-overland

2. Dünya Savaşı sırasında sık olarak görülen ve savaşın kazanılmasında büyük rol oynadığı bilinen Willys-Overland cipler askeri alandan sonra sivil hayatta da kullanıldı. Aynı dönemde ülkemizde hastaların hastanelere götürülmesinde de bu cipler kullanıldı.

2. 1950’ler: Citroen Ds

1955 yılında üretimine başlanan Citroen DS’ler hem teknik donanımı hem de şekli açısından diğer araçlara göre daha önde oldu. Fransa üretimi olan bu araçlar 1975 yılına kadar piyasadaki yerini korudu.

3. 1960’lar: Volkswagen Beetle

Günümüzde yeni kasasının üretimi devam eden Beetle serisi dünya çapında da en çok tutulan otomobiller arasında. Eski kasalarının hala kullanımda olduğunu düşünürsek otomobilin tarihi içinde önemli bir yere sahip olduğunu düşünebiliriz.. Nazi hükümetinin isteği neticesinde üretilen bu otomobiller Hippi’ler tarafından çok tutuldu. 1960 yılında ülkemizde üretilen ve filmlere konu olan Devrim’i de unutamayız.

4. 1970’ler: Honda Civic

Bu dönemde petrol krizinin yaşanması ve bu otomobillerin düşük yakıt tüketimine sahip olması nedeniyle ABD’de büyük satış miktarlarına ulaştı. Modern spor arabalarının atası sayılabilecek İtalyan Lamborghini Countach da bu 10 yılın efsanelerinden.

5. 1980’ler: Renault 12

İlk üretimi 1969 olan Renault 12’lerin en çok tutulduğu yıllar 1980’ler ve 1990’lar. Düşük yakıt tüketimli motoru, ucuz ve yaygın yedek parça desteği, kötü yol koşullarına uyumu gibi nedenlerden dolayı ülkemizde çok tutuldu. Hem resmi ve askeri kurumların hem de sivillerin kullandığı bu otomobil hala ülkemizin birçok yerinde kullanılıyor.

6. 1990’lar: McLaren F1

Özellikle bu dönemde çocukluğunu geçirenlerin oyunlardan tanıyacağı bu otomobil karbon fiber yapısı sayesinde yüksek performansa sahipti. Aynı zamanda dünyanın en pahalı otomobili olma unvanı da elindeydi.

7. 1990 ve 2000’ler: Tofaş Kuş Serisi

Ülkemizde özellikle taksicilerin ve gençlerin sık tercih ettiği Tofaş marka otomobiller günümüzde de belli kesimlerce popüler durumda. Otomobilin geçmişten günümüze gelişimi göz önüne alındığında bu araçların hala kullanılıyor olması bazı ayırt edici özelliklerinin olduğunun göstergesidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir