2017 Yılında Telefon Satışlarındaki Durum Ne?

Gündem Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Android mi Yoksa Apple mı?

ios – android pazar payı

Bir araştırma şirketi olan Kantar, 2017 yılının Mayıs ayına kadar olan telefon satışları için bir analiz yaptı. Buna göre 2017 ‘nin ilk 5 ayında hangi telefonlar daha çok satılıyor? Markaların yeni modelleri piyasaya girince denge değişecek mi?
Araştırma ve raporlama şirketi Kantar, Ocak – Mayıs arasında telefon satışları konusunda önemli bir raporu yayınladı. Rapora göre İphone 7 modeli birinci sırada ancak, Galaxy S8 ve LG G6 bu dönemlerde piyasaya girdiği için dengeyi oldukça değiştirdiğini ifade etti. Yaptığı raporda dikkat çeken bir ayrıntı ise Galaxy S8 satışları nda ciddi bir ilerleme olduğunu ekledi.

2017 Yılının En Çok Satan Telefon Modeli Liderliğini Koruyor!

iphone pazar payı

Kantar, benzer bir raporlamayı Mart ayında açıklamıştı. Buna göre en çok satılan telefonlar kategorisinde İphone 7’yi göstermişti. Haziran ayında açıkladığı raporda yine İphone 7 liderlik koltuğunda duruyor ve kendisine yakın modeller ile arasında oldukça yüksek fark var. Buna göre İphone 7 ve İphone 7 Plus Amerika’da pazarlık payı olarak %20,1 oranına sahipken, Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus Pazar payı ise; %8,1 şeklinde raporda belirtti.

Galaxy S8 Piyasaya Nasıl Girdi?

Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge modellerine göre biraz geride kaldığı söylenebilir. 2017 Nisan ayında satışa çıkarılan Galaxy S8 önümüzdeki günlerde satış oranını daha da yükseltileceği bekleniyor. Bakalım Kantar araştırma şirketinin bir sonraki raporunda Samsung Galaxy S8 veS8 Plus dengeleri nasıl değiştirecek? Şimdiden büyük merak edilen konulardan birisi diyebiliriz.

Akıllı Telefonlardaki Pazar Payı Ne Durumda?

android pazar payı

Araştırma şirketlerinin verilerine göre konuşmamız gerekirse eğer; İphone modelleri nde yüksek bir pazarlık payı artışı var. İphone ’da geçmiş dönemlere göre %5,8 artış olduğu gözlemleniyor. Buna göre toplam piyasa payı %36,5’e ulaştı. İphone ‘da durumlar bu şekilde olurken Android akıllı telefonlar kategorisinde ise düşüşler gözlemleniyor. Amerika’da Pazar payları %5,9 puan gerileyerek %61,7 rakamlarında seyrediyor. Araştırma şirketinin raporunda dikkat çeken detay ise LG G6 ve Galaxy S8’in Android kategorisinde Pazar payını şimdilik etkilemediğini yazdı.

Çin’de Akıllı Telefon Satışları Ne Durumda?

Amerika’da İphone satışları her geçen gün artarken Çin’de ise bu rakamlar tam tersine düşüşte olduğu görünüyor. Teknoloji konusunda ileri ülkelerden birisi olan Çin’de Apple Pazar payı %3,8 oranında düşüş yaşayarak %16,2 rakamlarına kadar gerilediği gözlemleniyor. Android telefonlardaki Pazar payı ise Çin’de yükselişte olduğu söylenebilir. Buna göre %4,3 puan artış yaparak %83,4 oranına ulaştı.

Avrupa Ülkelerinde Akıllı Satış Oranları Nasıl?

LG G6 pazar payı

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisi hiç şüphesiz Avrupa’da en çok hangi işletim sistemli telefonların kullanıldığı yönünde olmaktadır. Kantar araştırma şirketi ise, Avrupa’nın ekonomisine önemli ölçüde etkisi olan beş ülke üzerinden analiz yaparak rapor oluşturdu. Buna göre; İspanya, İtalya, Almanya, İngiltere ve Fransa’da Android akıllı telefonlar tercih ediliyor. Apple ise oldukça gerilerde seyrediyor. Pazar oranı ise; Android telefonlarda %78,3 olurken, Apple’da %19,3 oranında olmaktadır dedi.
Apple ve Android arasındaki bu büyük mücadeleye ortak olacak olan İphone 8 ve Galaxy 8 serilerinin ne ölçüde etki edeceği şimdiden merak edilirken Pazar payında önemli bir çizgi belirleyeceği belirtiliyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir