81 Model IBM PC’nin İçini Açarak Raspberry Pi PC ile Karşılaştırıyorlar

İnceleme admin
sponsorlu reklam

Bu yazımızda sizlere kurulabilir ve kodlanabilir özelliği bulunan Raspberry Pi 3 ile dünyanın ilk kişisel bilgisayarı arasındaki farklardan bahsedeceğiz…

Raspberry Pi, IBM 5150’ye karşı

Raspberry Pi üzerinden çalışan küçük bir bilgisayar ile 1981 yılı yapımı olan ilk kişisel bilgisayar IBM 5150 marka bilgisayar arasındaki farklar genel hatları ile şunlardır:

Raspberry Pi bilgisayar yapma setini kendiniz kuruyorsunuz ve kodluyorsunuz.

İlk kişisel bilgisayar IBM 5150 ise 1981 senesinde üretildi.

Raspberry Pi bilgisayarının klavyesinde mouse entegre bir şekilde yer almaktadır. Bilgisayar ve klavye bir aradadır.

Küçük boy bu klavyenin ağırlığı ise 100 gram kadarken, dünyanın ilk kişisel bilgisayarı (PC) olma özelliğini taşıyan IBM 5150’nin klavyesi 2 kilogram civarındadır.

IBM 5150 marka bilgisayarda bir adet Floppy disk mevcut ve kapasitesi 160 kilobayttır.

Raspberry Pi marka küçük bilgisayardaysa 128 gigabayt alan vardır. Raspberry Pi bilgisayar herhangi bir monitöre bağlanabilmektedir. Tam kapasite ile çalışmaktadır. YouTube’a girebiliyor, Minecraft oynayabiliyor, müzik çalabiliyor, e-postalarınızı okuyabiliyor ve hatta Whatsapp kullanabiliyorsunuz. 11 yaşındaki bir çocuk bu bilgisayarı rahatlıkla kullanabilir. Diğerlerinde farklı olarak bu mini bilgisayarı kendiniz kuruyor ve programlıyorsunuz. Çocuklar için mükemmel cihazla kodlamayı öğreniyorlar.  Raspberry Pi fiyatı ise 149 dolar.

İlk kişisel bilgisayar: IBM 5150

IBM 5150 bilgisayarının ekranı epey sağlam. Bu tip monitörlerde zararlı gazlar ihtiva edebiliyor. Camı kırılmış monitör hemen dağılıyor. Cam oldukça kalın. PacMan makinesine benziyor. Monitörün içinde bakır bobinler var. Fişi ekrandan çektiğinizde bile bu bobinlerde enerji kalabiliyor. Onun için çok dikkatli olmanızda fayda var. Kasanın içinde sonradan eklenmiş RAM, hafıza bulunuyor. Aynı zamanda kasada çip kartları ve sağ tarafında bir adet hoparlör var.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir