ABD’den İnternete Büyük Darbe

Gündem admin
sponsorlu reklam

ABD’deki başkanlık seçimlerinden sonra alınan radikal kararlara bir yenisi daha eklendi ve ABD Federal İletişim Kurulu tarafından alınan bir kararla internet erişim ve kullanım şeklini tamamen değiştirebilecek olan bir durum gerçekleşti. Bu karar ile ABD’den internete büyük bir darbe inmiş oldu.

Eşitlik Ortadan Kalkıyor

ABD Federal İletişim Kurulu’nun aldığı ve internetin tarafsızlığını, eşitliğini ve özgürlüğünü etkileyebilecek olan karar, Ağ Tarafsızlığı İlkesi’ni tamamen ortadan kaldırmak ile ilgilidir. Bu ilkeye göre internetten, herkes tarafından eşit bir hızla, eşit ölçekle ve eşit ücretle aynı kalitede yararlanılmaktaydı. Fakat Federal İletişim Kurulu tarafından oylamaya sunulan ve bu ilkenin kaldırılması önerisini içeren kararnamenin oy birliği ile kabul edilmesi, artık bu eşitliğin ortadan kalkması anlamına gelmektedir.

Ödenen Miktara Göre Hizmet

ABD’nin internete büyük darbesi olarak nitelendirilebilecek olan bu durumun sonucunda artık internet kullanıcıları ödedikleri paranın miktarına bağlı olarak internete erişim sağlayabilecekler. Bu miktarı ödemeyenlerin hızı ve internet erişim kalitesi de büyük oranda düşecektir. Belirli miktarın üzerine çıkamayan kullanıcılar, yüksek miktarlar gerektiren içeriklere ulaşamayacak ve internet kullanımından da tam anlamıyla faydalanamayacaktırlar.

Tepkiler Çok Sert

ABD’den internete yapılan büyük darbe için tepkiler de gecikmedi. Birçok kesimden internet kullanıcıları sosyal medya ve resmi yayın organlarından bu durumun tıpkı bir paralı yol gibi olduğunu ve maddi imkanı yetersiz olan kullanıcıların sürekli sorun yaşayacağını aktardılar. Özellikle sosyal medya araçlarının paralı olabilmesi durumunda insanların birbirleriyle özgürce haberleşme imkanının ortadan kalkacağının da altını çizdiler.

İnterneti Yozlaşmış Olarak Görüyorlar

Ağ Tarafsızlığı İlkesi’nin kaldırılmasından yana olanların düşüncesi ise bu ilke yüzünden internetin tüm kesimlerce yozlaşmış bir hale getirildiği ve artık internette güvenliğin kalmadığı yönündedir. Bu ilkenin kaldırılmasıyla daha güvenli bir internet ortamının sunulabileceğini hedeflediklerini aktaran kurul üyeleri, ileride daha sağlıklı bir internet ortamında daha yararlı işler başarılmasını hedeflediklerini belirttiler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir