Akıcı Bir Oyun Deneyimi İçin Kaç GB RAM Gerekli? 4, 8, 16, 32?

Donanım admin
sponsorlu reklam

Sorun yaşamadan akıcı ve üst seviye bir oyun için, oyuncular önemli olanın sadece işlemci ve grafik kartı bileşenleri olduğu düşünmektedir. Bu düşünceye sahip oyuncular, oyun için 8GB sorun yaratır, 16GB yeterlidir ya da 32GB süperdir gibi söylemlerde bulunmaktadır. Bu söylemlerin bu kadar basit bir cevabı yoktur. Bir örnek ile açıklamak gerekirse grafik kart belleği (VRAM) oyunda sıkıntı yaratırsa, sistem belleğinizden kullanmak durumdadır. Kısaca aynı grafik kartına sahip 3GB bellekli model için yetersiz gelebilecek RAM, 6GB modelde sorun yaratmayabilir. Ayrıca RAM kadar önemli olan HDD mi SSD mi kullandığınızdır.

i7-8700k işlemci ve 32 GB DDR4 RAM (3000 Mhz) sistemi ve 3 farklı ekran kartı(GeForce GTX 1080 Ti / GeForce GTX 1060-3GB / GeForce GTX 1060-6GB) ile yapılan araştırmada Battlefield 1, Star Wars Battlefront II, Call of Duty: WWII gibi yeni nesil oyunlarda sorunsuz yani performans düşüklüğü ve darboğaz yaşamadan oyun oynamak için RAM’in 32 GB seviyesinde olmalıdır. 32 GB RAM ile sorunsuz yeni nesil oyun deneyimi yaşarsınız. Ancak tercihleriniz burada devreye girmektedir. Yeni nesil oyunları üst seviyede oynayarak belleği zorlamak istemez ve belleği zorlamadan orta seviye oyun yeterli diyorsanız, 32 GB RAM yerine, yüksek kapasiteli bir GPU ve işlemci ile 8 GB RAM bu oyunlara yeterli gelmektedir.

RAM’in Kaç GB Olması Gerektiğini Etkileyen Faktörler 

Oyunlarınızı darboğaz yaşamadan oynamak için RAM ihtiyacınızı etkileyen faktörler ise,

  • Oyun oynamak için nasıl bir sisteme sahip olduğunuz,
  • Sizin nasıl bir oyuncu olmanız,
  • Sizin hangi tip oyunları oynadığınız,
  • Oynadığınız oyunları hangi seviyede oynadığınızdır.

Bu değişken faktörlere vereceğiniz doğru cevap ile RAM ihtiyacınızı optimum olarak belirleyebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir