Android 8.1 Güncellemesi Telefonları Zorluyor

Donanım admin
sponsorlu reklam

Android 8.0 sürümünün ilk önemli güncellemesi Android 8.1 yayınlanmasının ardından tartışmaları da beraberinde getirdi.

Aslında, birçok hata düzeltmesi içeren yeni sürümde yeni özellikler de mevcut. Pixel Visual Core yardımcı işlemcisi Google’ın kullandığı ilk özel tasarım yardımcı işlemci. Ayrıca Yapay sinir ağları API’sı aygıt içi öğrenme işlemler için donanım hızlandırması içeriyor. Böylece, ağ yüklenmesinde uzun bekleme süreleri azalıyor.

Güvenli Sanal Ortam

Android 8.1’in diğer önemli özelliği güvenli bir sanal ortam sağlayan güvenli tarama. Tehdit olarak algılanan bir URL olduğunda otomatik yanıt verebiliyor. Böylece zararlı internet bağlantılarıyla uygulamanın temasını engelliyor. Bildirim sınırlaması da yeni sürümün getirdiği yeniliklerden. Uygulamalar saniyede sadece bir bildirim gönderebiliyor.

Bütün bunların yanında parmak izi tarayıcısında güvenlik seviyesinin arttırıldığı görülüyor.

Dokunmatik Ekran Çalışmıyor.

Android 8.1 güncellenmesinin Google tarafından piyasaya sürülmesiyle bu yenilikleri bekleyen telefon sahipleri ciddi bir sorunla karşılaştıklarını söylüyor. Güncellemenin sunulmasının ardından zaman kaybetmeden yükleyen kullanıcılar, Android 8.1’in yüklenmesinin ardından çoklu dokunmatik ekranın çalışmadığını söylüyor.

Bu durum, çok büyük bir soruna işaret ediyor. Çoklu dokunmatiğin çalışmaması sorunu, Google forumlarındaki kullanıcıların ortaklaşa dile getirdiği bir nokta. Daha önce Android 8.1 Developer Preview’de bulunduğunu iddia eden kullanıcılar da mevcut.  Bu sorunun ancak Android 8.0 sürümüne geri dönüldüğünde aşıldığını ifade edenler var.

Oyunlarda Hemen Fark Ediliyor

Sorunu yaşayan kullanıcılar, Google Fotoğraf uygulamaları gibi uygulamalarda ve birden fazla parmağın kullanılmasını gerektiren oyunlarda bu durumun hemen fark edildiğini söylüyor.

Google’a geri bildirimler oldukça fazla.  Sorunun nasıl çözüleceği merak konusu. Bu sorunu yaşayanlar Google’la geri bildirimde bulunarak, sorunun çözülmesini talep edebilirler. Böylece hızlı bir düzeltme sağlanmasına katkı sağlanabilir. Google’ın bu tür konularda oldukça hassas olduğu biliniyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir