Android Hakkında Az Bilinen 9 Gerçek!

Android admin
sponsorlu reklam

Birçok büyük telefon markasının kullandığı Android işletim sisteminin 14 yıllık bir geçmişi var. İşte çok bilgi sahibi olunduğu düşünülen ancak Android hakkında bilinmeyenler:

1. Android’in Kurucusu Google Değil.

Günümüzde her ne kadar iki isim birlikte anılsa da Android hakkında bilgi ilk olarak 2003 yılında Nick Sears, Chris White, Rich Miner ve Andy Rubin tarafından verildi. Google’ın Android üzerinde söz sahibi olmaya başlaması ise 2005 yılına dayanıyor. 2005’ten bu güne kadar akıllı telefonlarda hızla yayılan bu sistem günümüz telefonlarının yaklaşık %88’inde bulunuyor.

2. Android’in Başarısız Olacağı Düşünülüyordu.

Yaklaşık 10 yıl önce Apple’ın yapmış olduğu devrimin ve o zamanların öncülerinden Blackberry ve Microsoft’un bu girişimi engelleyeceği düşünülüyordu ancak sonuçlar çok farklı oldu.

3. İlk Android Telefon Blackberry’nin İkizi Gibiydi.

Prototip olarak üretilen bu model günümüz dokunmatik telefonlarından ziyade ilk bakışta tamamen bir Blackberry gibiydi.

4. Android’in İlk Sürümleri Farklı İsimdeydi.

Android Oreo Beta, Lolipop, kitkat gibi tatlı isimlerini versiyonlarda kullanan Android’in ilk kullandığı versiyona verdiği isim ise Astro Boy yani Uzay Çocuğu’ydu.

5. Telefonlarda Hiç Çalışmayan Sürümü Android 3.0 Oldu.

Apple firmasının tablet olarak iPad’i piyasaya sürmesiyle farklı bir kulvar oluşturması sadece akıllı telefon için işletim sistemi üreten Android’i farklı yollara soktu. Bu nedenle Android 3.0 üretildi.

6. İlk Üretilen Android Telefonun Sanal Klavyesi Yok.

T-Mobile G-1 ilk Android işletim sistemini kullanan telefon olarak piyasaya sürüldüğünde sanal klavye yerine dâhili klavye barındırıyordu. Aynı zamanda 3,5mm kulaklık girişi de bu telefonun eksik olan yönlerindendi.

7. Apple Yönetim Kurulunda Bulunan Google’un Eski CEO’su Kovuldu.

Google’un eski CEO’su Eric Schmidt Apple’ın Android ile rekabet içinde olması ve kendisinin casusluk yapabilme ihtimalinin bulunması nedeniyle istifaya zorlandı.

8. WebOS’un Android’den Daha İyi Olacağı Düşünülüyordu.

Apple’a rakip olarak görülen WebOS’un Android’e fırsat tanımayacağı ve onu tarihe gömeceği düşünülmesine rağmen ilk ürettiği telefondan sonra istediği başarıyı sağlayamadı ve piyasadan silindi.

9. İlk Akıllı Saati Sony Tanıttı.

AppleWatch ile birlikte kullanımı yaygınlaşan akıllı saatlerin ilk üretimi 2010 yılında Sony tarafından yapıldı. Ancak Samsung Gear modelleri kadar tutulmadığından pek duyulmadı.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir