Android Telefonlarda Kamera Durduruldu Hatası ve Çözümü

Nasıl Yapılır Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Kamera Durduruldu Hatası Nedir?

Sadece LG’de değil tüm telefonlarda kamera durduruldu hatası ile karşılaşmak mümkündür. Bilindiği üzere akıllı telefonların en güzel yanlarından birisi kameralarıdır. Hatta telefon alırken birçoğumuz kamerasını açarak etrafın birkaç fotoğrafını çekerek kamera kalitesine bakmaktayız. Her ne kadar megapiksel değeri teknik özelliklerinde belirtilse de bakmadan almak tabiki olmaz.

‘’ Kamera durduruldu ‘’ hatası ile karşılaştığımız zaman ilk olarak donanımsal mı yoksa yazılımsal mı olduğunu anlamak gerekiyor. Eğer telefonunuza rom yetkisi verdiyseniz kamera durduruldu hatası almaya başlıyorsanız ilk günkü haline yani telefonu sıfırlayarak çözüm bulma konusunda bir deneme yapmanız tavsiyelerimizden ilk olanıdır.
Eğer telefonunuza herhangi bir ekstra yazılım yüklemediyseniz rom vs. kendi orijinal yazılımı varken ‘’ kamera durduruldu hatası ‘’ alıyorsanız sizlere birkaç önerimiz olacak. Muhtemelen bu önerilerimizi düzgün bir şekilde yerine getirirseniz sorundan kurtulmuş olacaksınız.

Kamera Durduruldu Hatasının Genel Çözümleri

kamer durduruldu hatası

Aşağıdaki paragraflarda yazılımsal olarak sorunun nasıl giderileceği hakkında bir takım önemli bilgiler verilmiştir. Eğer yazılımsal olarak sorunu gideremezseniz telefonunuzun donanımsal sorunu için servise göndermeniz tavsiyemiz olacaktır.

Ön Bellek Temizlemesi Yaparak Sorunu Ortadan Kaldırın!

Önbellek temizlemesi yapın! Öncelikle telefonlarınızı kullandığınız zaman aka planda bellek birikmesi yaşanacağını mutlaka biliyoruzdur. Özellikle de uzun bir süre kapatılmayan ya da yeniden başlatılmayan telefonlarda tabiri caiz ise ön bellek doluyor. Kamera durduruldu hatası için bu belleğin temizlenmesi gerekebilir. Ayarlar > Uygulamalar > Kamera Uygulaması seçilerek ön bellek temizlenir.

Hard Reset Atarak Sorunu Çözebilirsiniz!

kamera durduruldu

Yukarıda anlattığımız çözüm sizin için başarısız sonuçlandı ise ikinci yöntem olan telefon sıfırlama ile kamera durduruldu hatasından kurtulmanız mümkündür. Andorid telefonlarda kamera durduruldu hatasının çözümünde %90 etkili çözüm ihtimali sunan bu yöntemle yedeklerinizi almayı unutmayınız.
Yapılması gerekenler sırasıyla; Ayarlar > Güvenlik > Yedekle ve Sıfırla şeklinde normal bir sıfırlama gerçekleştirebilirsiniz. Ancak birde telefonunuzun tuş kombinasyonları ile hard reset atabilirsiniz.

LG Telefonlarda Hard Reset Nasıl Atılır?

lg hard reset

Öncelikle telefonunuzu kapalı konuma getirmelisiniz. Ses kısma tuşu ve Power ( açma kapatma ) tuşlarına ortalama 10 saniye kadar ikisine aynı anda basınız. Karşınıza LG logosu gelecektir. Bu logoyu gördükten sonra parmağınızı ‘’ Power ‘’ tuşu üzerinden çekin ancak diğer parmağınız yaklaşık 2 saniye kadar daha ses kısma tuşu üzerinde kalsın. 2 saniyenin ardından yeniden Power tuşuna basınız. Karşınıza gelecek olan yabancı terimli yazıların ses kısma ve ses yükseltme tuşları ile seçilebilir bir şekilde olduğunu göreceksiniz. Menüden seçmeniz gereken ise wipe data/ Factory reset tıklandığınızda karşınıza bir yazı gelecek ve hemen altında ‘’ yes ‘’ seçilerek hard reset atma işlemi onaylanmış olacak. Bu süreçten sonra telefonunuz birkaç kez açılıp kapanabilir, bazı yüklemeler yapılabilir. Kamera durduruldu sorunu ile karşılaşmayacağınızı düşünmekteyiz. Ancak önemli bir uyarımız hard reset yapmadan önce fotoğraf, video gibi tüm önemli bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayınız.

Son Çare Servise Göndermek Olacaktır!

malesef kamera durduruldu

Yukarıda anlattıklarımızın hepsi yazılımsal sorunlara çözüm odaklı olarak yapılabilecekler arasındadır. Ancak bu çözümler hala kamera durduruldu hatasına çözüm getirmediyse eğer artık sorunun donanımsal olduğuna inanmanız gerekecek. Servise gönderilen telefonunuzun ilgili teknik serviste kamera parçasının ya da kamera yardımcı parçalarından birinin değişimiyle çözümlenmiş olacaktır.

Önemli Not: Donanımsal sorunlarda kendiniz kesinlikle telefonun içini açarak ben bu sorunu düzeltirim diyerek cihaza müdahale etmeyiniz. Son teknoloji elektronik malzemelerle üretilen akıllı telefonlardaki elektronik devre elemanlarına yapılacak müdahale de yanlış sonuçlar alabilirsiniz. Bu sebeple telefonunuzun garanti kapsamından çıkmasına neden olursunuz. Ayrıca müdahale sonucunda ortaya yüksek meblağlar çıkabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir