Android Telefonları Hızlandırma Yöntemleri

Android Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Akıllı Telefon Hızlandırma

Android telefonum yavaşladı diyenlerin son zamanlarda sayısı oldukça artmış durumdadır. Gerek yeni gelen güncellemeler, gerek yeni Android sürümleri telefonların yavaşlamasına neden olmaktadır. Peki, herkesin başına gelebilen bu sorunu ortadan kaldırmak mümkün mü? Tabi ki evet, sizlere anlatacağımız adımları atlamadan yapmanız durumunda telefonunuzda gözle görülür şekilde bir hızlanma sağlanacaktır.

Telefonunuzun işletim sistemi ne olursa olsun ister İOS, ister Android, isterseniz Windows işletim sistemli olsun hepsinde ilk aldığınız zamanlarda hızlı bir şekilde kullanabiliyorken 3-5 aylık gibi bir zaman diliminden sonra yavaşlamaktadır. Konu başlığımız her ne kadar Android telefonları hızlandırma olarak tanımlansa da sizlere bahsedeceğimiz bazı tüyolar neticesinde tüm işletim sistemlerinde aynı mantık ilerleyerek telefonum yavaşladı diyenlere çözüm odaklı olacaktır. Ayrıca telefonlarınızın yavaşlaması ağır bir şekilde olduğu için biraz geç fark ediyor olabilirsiniz.

telefon hızlandırma

Android telefonları hızlandırmak için neler yapılmalı isimli konu başlığımıza göre bu işlemi kesinlikle tek bir çırpıda yapmanız mümkün değil. Sizlere anlatacağımız detayları adım adım incelemeli ve uygulamalısınız.

LG G3 Nasıl Hızlanır?

Kullanmadığınız Uygulamaların Tamamını Kaldırın!

Malum, akıllı telefonu yeni aldığınız zaman ilk kurulum işlemlerini tamamladığınızda önemli uygulamaları indirmek için Google Play Store içerisine girerek önemlileri indireyim derken orada o an gözünüze çarpan uygulamaları da indirmektesiniz. Ancak o an heves için bir ara bakarım diyerek indirdiğiniz uygulamalar siz kullanmasanız dahi arka planda veri alışverişi yaptığı için hem telefonunuzun RAM’ ini hem de işlemcisini yormaya başlayacaktır. Bu iki parça telefonların en önemli parçaları olduğu için %1 oranında bile gereksiz kullanıma asla izin vermeyin. Android telefonları hızlandırmak için gereksiz gördüğünüz tüm uygulamaları kaldırın veya silin. Nasıl yapılacağı konusunda sizleri elbet bilgilendirmek isteriz.

Android hızlandırma

Menü >> Ayarlar >> Uygulama Ayarları >> Yüklenenler kısmına gelerek uygulamanın hemen yan tarafında kaldır şeklinde bir ibare göreceksiniz. Bilmediğiniz uygulamaları kaldırmanızı pek tavsiye etmeyiz. Ancak sizin kendiniz tarafından indirilen uygulamaları kullanmıyorsanız eğer kaldırın.

Telefonunuzun Depolama Alanında Temizlik Yapın

Telefonunuzu bir müddet kullandıktan sonra depolama alanına girip baktığınızda birçok şey göreceksiniz. Örneğin; WhatsApp kişi listenizdekilerin profil fotoğraflarından tutun, istenmeyen videolar, fotoğraflar vs. bu sadece WhatsApp için geçerli olmayıp Facebook, instagram, Twitter uygulamaları için aklınıza gelebilecek tüm uygulamalarda bu veriler depolama alanında birikecektir. Bunu siz tercih etmemiş olsanız da Android telefonları hızlandırmak konusunda önemli bir adımdır. Ayrıca telefonunuzun depolama alanı içerisinde birçok klasör ismi göreceksiniz. Oradan ‘’ Download ‘’ klasörüne giriş yaptığınızda bir sürü gereksiz şeyler göreceksiniz. Orayı kontrol edin. Bu bana lazım diyenlere dokunmadan silme işlemleri yapın. Hatta hepsini silerseniz sizin için daha iyi sonuç demektir. Ses dosyalarından tutun, videolar, zip dosyaları vs. telefonunuzda bir sorun teşkil etmez gönül rahatlığı ile silebilirsiniz.

Android Telefonda Depolama Alanını Nasıl Silerim?

Bir üst paragrafta belirttiğimiz gereksiz dosyaları temizleme adımı olarak sizlere buradan yardımcı olacağız. Android telefonları hızlandırma konusunda önemli bir adımı yerine getirmeniz neticesinde mutlaka işe yarayacağını göreceksiniz.


Bazı telefonlarda Ayarlar sekmesi içinde bulunabilir. Ancak çoğu Android telefonda ‘’ dosyalar ‘’ klasörü menü içerisinde bulunmaktadır. Bu kısma giriş yapınız. Karşınıza çıkacak ekranda Görüntüler, Ses, Videolar, Belgeler, Arşivler, Uygulama, İndirilenler ve Sık Kullanılanlar gibi birçok klasör karşınıza gelecektir. Hemen bu klasörlerin alt kısmında ‘’ iç depolama ‘’ adı altında sizlere ne kadar bellek kullanıldığını gösteren bir gösterge bulunmaktadır. Mesela 16 GB hafızası olan telefonunuzun 10 GB kullanımda olduğu geriye kullanılabilir 5 GB kaldı gibi bir göstergedir. Siz ilgili klasörler içinden gereksizleri sildikten sonra alan hafızası bir hayli açılacaktır. Ayrıca bu işlem Android telefonlar ön bellek temizleme olarak da bilinmektedir.

Ön Belleğe Alınan Verileri Silin

Öncelikle ön bellek temizlenmesi her şeyin baştan yapılması gibi düşünülebilir. Mesela sık kullandığınız bir web sitesinin dosyaları telefonunuzda veri olarak saklanır. Aynı web sitesine tekrar giriş yaptığınızda hem hızlı açılmasını sağlar hem de şifrelerinizi, mail adresinizi ya da kullanıcı isimleri gibi durumları hafızasında tutarak sizlere yardımcı olur. Aynı zamanda bu sadece sık kullandığınız site için değil her giriş yaptığınız sitenin dosyalarının tutmasıdır. Ben herhangi bir siteye giriş yapmıyorum zaten diyenleriniz muhtemelen vardır. Ancak Facebook içerisinde bir video izlemek istediğinizde sizi farklı bir siteye yönlendirerek o videonun çalıştığını da söylersek aslında istemeden de olsa giriyorsunuz demektir.

Ancak Android telefonlarda ön bellek temizleme nasıl yapılır konusuna geçmeden önce mesela telefonunuzun RAM durumu 2 GB olduğunu var sayalım. Baktığınız zaman 1 GB kullanımda gösterebilir. Ancak sizin açık olan uygulamanız da yok nedir bu durum diyecek olursanız ön belleğe alınan gereksiz dosyalardan kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden sık sık ön bellek temizlemesi yapmanızı tavsiye ederiz.

Peki, Android Telefonda Ön Bellek Nasıl Temizlenir?

Her telefonun Android sürümüne göre ya da telefonun modeline göre farklılık gösteren bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Genelde Ayarlar >> Bellek & Depolama şeklinde görüntülenmektedir. Bu şekilde adımları takip ederek girdiğiniz zaman resimde de gösterildiği üzere aynı ekrana gelmiş olacaksınız. Depolama temizleyicisi ya da farklı telefonlarda Ön Bellek Temizleyicisi olarak görülebilir. Tıklamanız durumunda önce kısa bir tarama yapacak ve karşınıza bir KB cinsinden ya da MB değerinden bir durum belli edecektir. ‘’ Temizle ‘’ dediğinizde gerekli işlemler de yapılmış olacaktır.

android-bellek-silme

SD Kartınızı Kontrol Edin!

Harici olarak telefonunuzda hafıza yer edinmek için MicroSD kartlar sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak diyelim ki SD kart içerisinde bulunan bir fotoğrafı veya herhangi bir dosyayı açmak istediğinizde Android telefonda kasma oluyorsa muhtemelen şu sebeplerden kaynaklı olabilir. SD Kartınız bozuk olabilir, SD kartınız virüslü olabilir ve SD kartınız dolmak üzere olabilir. Bu durumlar karşısında neler yapmalısınız detaylar şu şekildedir.
Çözüm ise SD kartı biçimlendirmek olacaktır. Yani formatlayarak SD kartın ilk günkü halini almasını sağlayabilirsiniz. Sıfırlanmadan herhangi bir şekilde düzeltme yöntemi başka yoktur. Eğer hafızanız dolmuş ise bir takım dosyaları silerek bunu aşabilirsiniz. Ancak boş yer olmasına rağmen sorun veriyorsa SD kartınızdaki tüm gerekli dosyaları bilgisayara yedekleyin.

Bilgisayar ile telefon arasında kablo bağlantısı kurduktan sonra bilgisayarınızdan MicroSD kartınızın dosyalarına erişebilirsiniz. Oradan gerekli kopyalamayı ya da yedeklemeyi başarılı bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonrasında Ayarlar >> Depolama Alanı >> SD Kartı Biçimlendir demeniz yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra SD kartınız içerisinde hiçbir şey kalmayacak ve il aldığınız günkü gibi kullanmaya başlayacaksınız. Dilerseniz sonradan bilgisayara aktardığınız dosyalarınızı geri SD kart içine atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir