Apple Kullanıcıları Dikkat: Apple ID’niz Kolaylıkla Çalınabilir!

IOS Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Apple serisi olan İphone kullanıcıları her geçen gün daha da artmaktadır. Apple ürünler İOS yazılımı ile kullanılırken kullanıcılar tamamen güvende olduğunu düşünmektedir oysaki internet erişimi olan her cihaz gibi Apple cihazlarında da güvenlik duvarları o kadar da aşılmaz değildir. Öyle ki çalınan Apple ID bilgileri ile arık siber saldırı yapan kişiler apple kimliği ile mesajları görme gibi birçok eylemi gerçekleştirebilmektedir.

apple-iphone-id.jpg

Apple ID Tam Koruma Sağlamıyor

Apple yazılımı İOS güvenlik araştırmacısı tarafından Apple ID yani diğer adı ile Apple kimliğinin aşılmaz güvenlik duvarların sahip olmadığını dile getirmektedir. Dolayısıyla da apple kimliği ile neler yapılır sorusunun oldukça geniş bir cevap kapsamı olmaktadır. Çünkü Apple cihazında ID ya da diğer adı ile Apple kimliği ile korunan tüm kişisel veriler siber saldırı sonucunda ele geçirilebilmektedir.

Apple ID Bilgileri Taklit Ediliyor

İOS güvenlik araştırması sonuçlarına göre Apple cihazında yapılan herhangi bir işlem sırasında ekrana gelen doğrulama penceresi siber saldırısı yapan kişiler tarafından taklit edilebiliyor. Orijinal pencere ile birebir aynı olan bu taklit pencereye Apple kullanıcıları ID bilgilerini girdiğinde ise anında kötü yazılımlar ve dolayısıyla da siber saldırı ile karşı karşıya kalmaktadır.

apple-iphone-id-hakkinda.jpg

Siber Saldırının Önüne Geçmek Mümkün!

Apple ya da iPad kapsamında İOS yazılımı kullanan kullanıcılar tüm kişisel verilerini koruyan ID bilgileri için bir takım güvenlik önlemleri alabilmektedir. Cihazda herhangi bir işlem sırasında ekrana şifre isteyen bir pencere geldiğinde ana ekran tuşuna basıldığında uygulamanın direk kapanması durumunda gelen doğrulmama penceresinin sahte olduğu anlaşılmaktadır ancak ana ekran tuşuna basıldıktan sonra “İptal” ya da “Oturum aç” seçenekleri gelir ise doğrulama penceresinin orijinal olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca kullanıcılar apple iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemini de kullanarak ID bilgilerini koruma altına alabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir