Apple Qualcomm’a Ağır Yaptırım: Hiçbir Ürününüzü Kullanmayacağız

Teknoloji Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Apple son zamanlarda satışa sunduğu ya da sunum yaptığı ve satışa çıkmasını planladığı ürünler ile hayli popüler. Ancak Apple’in popülerliği sadece ürünleri ile ilgili değil. Qualcomm şirketine karşı gösterdiği tutum da teknoloji tutkunlarının ve Apple kullanıcılarının ilgisini çekecek düzeyde.

Qualcomm Şirketi Hakkında:

Qualcomm, 1985’te Amerika’da kurulan bir bilişim şirketi. İşletim sistemi ve çip gibi daha birçok ürününü tanınan şirketlere sunan Qualcomm son zamanlarda adından Apple sayesinde çokça bahsettiriyor. Ancak bu durum ürünlerinin kalitesinden ya da özelliklerinden çok anlaşmazlıklardan kaynaklanıyor.

Apple Ve QualcoMm Anlaşmazlığı:

Apple ürünlerinin birçoğunu destekleyen ve daha önce bu desteklerini devam ettireceklerinin sinyalini veren Qualcomm ile Apple arasında çıkan hukuki anlaşmazlıklar sonrasında Apple şirketinin açıklamaları gündeme ile oturdu. ‘Hiçbir ürününüzü kullanmayacağız’ açıklamasında bulunan Apple, şimdiden Qualcomm’a ait olmayan parçalar ile Iphone ve Ipad ürünlerini tasarlamaya başlamış durumda. Modem yongaları tedariğinde Apple’in destekçisi olan Qualcomm ile patent ihlali sebebiyle ayrılan Apple’in dava gelişmeleri takip edilecek.

Peki Qualcomm Yerine Kim Geçecek?

Şimdilik net bir bilgi elde edilmese de Qualcomm ürünlerinin yerine Intel ve MediaTek ile görüşüldüğü biliniyor ve büyük ihtimalle de bu şirketlerden biri yeni nesil Apple ürünlerine destek olacak.

Sadece Apple Değil:

Qualcomm davasında ortaya çıkan gelişmeler sadece Apple şirketinin değil birçok Tayvanlı şirketinde Apple şirketine destek vererek dava açmaya hazırlandığı yönünde ilerliyor. Dört farklı dava ile hukuki işlemler sürerken Foxconn, Compal, Wistron şirketinin yanısıra Pegatron şirketinin de Qualcomm’a açacağı davalar konuşuluyor. Ayrıca tüm diğer şirketlerin Qualcomm’a açtığı davaların masrafları da Apple tarafından karşılanmakta. Diğer şirketlerin davası değil ama Apple davasında Qualcomm tamamen kendinin haklı olduğunu savunuyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir