AppStore’da Mobil Uygulama Yayınlama

IOS Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

AppStore Nedir?

AppStore ios işletim sistemi tabanlı cihazların, kullanıcılara kolaylık sağlamak için geliştiriciler ya da bizler tarafından yazılım yoluyla yapılıp sürekli geliştirilen uygulamaları indirdiğimiz yerdir. Apple store nasıl uygulama yüklenir ise sadece gereken tek şey siz yükleyeceğiniz uygulamayı yaptıktan sonra iletişime geçmek. Günlük hayatta kullandığımız uygulamalar da buradan inmektedir örneğin Google chrome ya da facebook uygulaması AppStore den inmektedir. AppStore ’de yaklaşık 1,3 milyon civarı uygulama bulunmaktadır ve bu uygulamalar 500 milyon ios cihazı için hizmet vermektedirler. AppStore’de sadece apple şirketinin kabul ettiği programlar yüklenir yani programı yapacak kişinin bilgisayar, yazılım dilleri ve sürekli gelişen teknoloji ile sürekli iç içe olması gerekir.

AppStore için Mobil Uygulama Yapma

                Öncelikle dediğimiz gibi programlama dillerinden anlamanız gerekir. Xcode programı üzerinden yapılan iphone uygulamasını yada projesini kullanmak istiyorsanız yada AppStore ye göndermek istediyseniz öncelikle uygulamayı test etmeniz lazım uygulama ile telefon arasında herhangi bir işlem sorunu yada hata çıkmaması lazım eğer çıkarsa bu hataları programlama dilleri sayesinde geliştirmek gerekir yani AppStore’ ye uygulamayı vermeden önce uzun bir deneme süreci ve testten geçirmeniz lazım. Uygulamanızın AppStore’ da yayınlamak istiyorsanız öncelikle senelik 99 dolarlık bir hesap açtırmanız gerekir. Şimdi gelelim app store uygulama yapma işlemimiz bitti şimdi uygulamamızı AppStore nasıl göndereceğiz.

AppStore Uygulama Gönderme

                Uygulama gönderirken ilk adım İtunesconnect ile uygulamanın kullanıcılar tarafından görülecek bilgileri ayarlamanız gerekiyor. Bu sayede uygulamanızın görüntüleme sayısı, satışlardan kazanılan tutar ya da onaylama süreci gibi önemli bilgilere ulaşmanızı sağlar. Ana ekranda My Apps seçeneği ile yaptığınız uygulamaları kontrol edebilirsiniz. Hesabınıza ilk defa giriş yaptıysanız ekranın sol üst kısmında bulunan artı işaretine tıklamanız yeterli. Ardından gelecek ekranda kaydedeceğiniz uygulama ile ilgili boşluklar var bunlar isim, uygulama kodu, bundle ID gibi bunları doldurduktan sonra ise uygulamanın farklı yerlerdeki ekran görüntülerini ekran boyutları için yüklüyorsunuz. Sırada ise uygulamanın simgesini kategori, lisansı ayarlıyorsunuz ve Apple store uygulama satmak için fiyat belirliyorsunuz ve bu işlemlerden sonra uygulamanız incelemeye gidiyor ve size an an bilgi veriliyor kabul edilirse uygulamanız yayınlanıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir