Ar-Ge’de Yıllardır Beklenen Gelişmeler Gerçekleşmeye Başladı

Genel admin
sponsorlu reklam

Ar-Ge, bir firma için oldukça önemli bir departmandır. Özellikle de teknoloji söz konusu olduğunda Ar-Ge’den bahsetmemek imkansızdır. Ar-Ge konusundaki olumlu gelişmeler, ülkelerin kalkınmasında da olumlu etkilere sahiptir. Bu konuda  Avrupa’daki ülkelere göre biraz yavaş ilerleyen Türkiye, Ar-Ge’nin öneminin farkına vararak yatırımları bu alana yönlendirmeye başladı. Kasım ayı itibari ile ülkemizde Ar-Ge Merkezi belgesine sahip olan firma sayısı 692’ye yükseldi.

Dağılım Büyük Şehirlerde Yoğunlaşıyor

692 firmanın büyük bir çoğunluğu, sanayi alanında gelişmiş olan büyük şehirlerimizde toplanıyor. Listenin ilk beş sırasında bulunan iller ise İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve İzmir oldu. Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha da hızlı bir şekilde artması, ülkemiz ve çağımız adına sevindirici bir haber olacaktır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ndan Merkezler Hakkında Açıklamalar

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’na yöneltilen yazılı soru önergesine yanıtlar geldi. Bakan verdiği yanıtlar ile Türkiye’de sayısı belirgin bir şekilde artmaya başlayan Ar-Ge merkezleri hakkında açıklamalarda bulundu. Bu merkezler sayesinde firmaların da desteklendiğini vurgulayan Bakan, bu konuda gerekli özveriyi gösterenlere çeşitli vergi muafiyetlerinin sağlandığını da ekledi. Kurumlar vergisi indirimi, gelir vergisi stopaj desteği, gümrük vergisi istisnası, temel bilimler mezunu personel için haibe gibi konularda firmalara kolaylık sağlanması, Ar-Ge için ayrılan bütçenin daha fazla olmasını sağlıyor.

Tasarım Merkezi Belgesi Alan Firma Sayısı da Artış Gösterdi

Ar-Ge Merkezlerine ek olarak Tasarım Merkezi belgesine sahip olan firma sayısı da 109 oldu. Bu merkezler bakımından en zengin olan 3 il ise İstanbul, Denizli ve İzmir olarak açıklandı. Tasarım ve Ar-Ge merkezlerindeki sektörel dağılımın ilk 10 sırasında ise makine ve teçhizat imalatı, otomotiv yan sanayi, yazılım, kimya, bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri, elektrik-elektronik, tekstil, gıda, ilaç ve savunma sanayi bulunuyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir