Avrupa Birliği’nden Bitcoin Kararı

Gündem admin
sponsorlu reklam

Bitcoin, sanal ortamda işlem gören ve sanal ortamda para transferi gerçekleştirmenizi sağlayan bir kripto para birimidir. Bitcoin ile internet üzerinden alışveriş yapabilir, anlaşmalı cafe ve restoranlarda ödeme yapabilir, hatta havayolu şirketlerinden bilet bile alabilirsiniz.

Değeri Sürekli Artıyor

Son zamanlarda Bitcoin’den fazlaca söz edilmesinin nedeni ise Bitcoin’in değerinin durdurulamaz bir şekilde artış göstermiş olmasıdır. Değerinin sürekli artmasındaki en büyük etken ise Bitcoin’in herhangi bir merkez bankası veya merkezi bir otoriteye bağlı olmamasıdır. Böylelikle de diğer para birimlerinden etkilenmemektedir. Ancak Bitcoin’in sanal ortamda şifrelenmiş bir şekilde işlem görmesinin getirdiği bazı olumsuz durumlar da mevcuttur. Bu olumsuz durumları göz ardı etmeyen Avrupa Birliği Bitcoin kararı aldı ve bu kararla Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik sert uygulamalarda bulunulacağını açıkladı.

Yasa Dışı Faaliyetlerin Odak Noktası

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi Bitcoin bir kripto birimidir ve bu durum para transferlerinin izlenilememesi özelliğini de beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla para transferini gerçekleştiren ve parayı teslim alanların kimlik bilgilerine ulaşılamamaktadır. Bu durum, Bitcoin’in terör örgütleri tarafından rahatlıkla para transferi işlemlerinin gerçekleşmesine yol açmaktadır. Üstelik, uyuşturucu satışları, insan kaçaklığı ve silah kaçaklığı için para transferi aracı gördüğü de birçok kez tespit edilmiştir. Avrupa Birliği’nin Bitcoin kararı, tam da bu duruma yöneliktir. Bitcoin kullanılarak yapılan yasa dışı para transferlerinin önüne geçmek isteyen Avrupa Birliği, hem Bitcoin hem de diğer kripto para birimlerine yönelik çok sıkı bir takip gerçekleştireceğini ve kısıtlamalarda bulunacağını duyurdu.

Beklenen Bir Karar

Avrupa Birliği’nden Bitcoin kararı, yeni alınmış bir karar değildir. Sadece içerisinde bulunduğumuz sürece göre uygulanması planlanmıştır. Zira 2015 yılında Avrupa Birliği tarafından harekete geçirilen ‘’ Dördüncü Para Aklama Önleme Yönergesi’’,  Cuma günü sunulmuş olan yönergeyi görüştü. Bu toplantının hemen ardından ise önümüzdeki 18 ay içinde Avrupa Birliği üye eyaletlerince onaylanması ve ulusal yasalar içerisinde yer alması kararına varıldı.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir