Baidu’nun Yeni Sistemi Aksanlı Konuşmasıyla Gerçek İnsan Sesinden Farksız

Genel admin
sponsorlu reklam

Baidu tarafından geliştirilen yeni sistem ile sadece yarım saatlik veri sayesinde neredeyse 100 bin kelime öğrenebilmekte olan yeni Baidu sistemi aksanlı konuşabilmesiyle gerçek insan sesinden farksız bir nitelikte konuşma yapabilme özelliğine sahip.

Baidu’nun Emin Adımları

Çinli bir web arama firması olan Baidu 2017 yılı başlarında ‘’DeepVoice’’ adını vermiş oldukları yeni sistemi kullanıcılara sunmuştu. Bu sistem birçok yapay zeka üreticisi olan firma tarafından kullanılan ‘’derin öğrenme’’ tekniğini kullanıyordu. Bu teknik sayesinde yazılı metinleri sesli konuşma şeklinde çevirebiliyordu. Sisteme yüklenen kısa cümleler, sistem tarafından büyük bir ustalıkla konuşma diline çevrilerek kullanıcılara aktarılıyordu. Ancak bu sistemin dezavantajı ise bu ustaca sesleri çıkarabilmesi için saatlerce sisteme veri aktarımı yapılması gereksinimiydi.

Bu yılın Mayıs ayında Baidu tarafından tanıtılmış olan DeepVoice 2 ise sadece yarım saatlik bir veri aktarımı sayesinde yüzlerce farklı aksanda ses çıkarabilecek ve kelimeleri aktarabilecek bir seviyeye ulaşmıştı.

DeapVoice 3 Devrimi

Bugün yapılan açıklamada DeepVoice’un üçüncü versiyonunu tanıtan Baidu, ‘’yeni Baidu sistemi sadece yarım saatte 10.000 farklı aksanda konuşabilir ‘’ açıklamasını yaptı. Yarım saat süren bir veri aktarımı/veri yığını sayesinde yeni sistem 10.000 farklı sesi kolaylıkla öğrenebiliyor. Ardından bu sesleri efektif bir şekilde üretip kullanabiliyor. Bu kullanım kapasitesi ve kalitesindeki değişim sayesinde de yeni sistem kullanıcılara ve birçok firmaya da yepyeni kolaylıklar sağlıyor. Örneğin, video oyunlarındaki karakterler artık kendilerine özgü aksan ve seste konuşabilecekler. Bu da oyunculara daha kaliteli bir oyun keyfi sunulmasına yardımcı olacaktır.

Baidu’nun insan sesinden farksız yeni sistemi sayesinde artık bilgisayarlardan ve uygulamalardan aktarılan robotik sesler yerine tamamen insansı sesler çıkacaktır. Böylelikle kullanıcılara kulağı tırmalamayan ve daha anlaşılır bir deneyim sunulmuş olacaktır. Ayrıca bu sistem türünün ilk örneği olduğu için yakın gelecekte de daha etkin sistemlerin geliştirilmesinin önünü açmış olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir