Basınç Altında Tekrar ‘İyileşen’ Madde Keşfedildi

Gündem admin
sponsorlu reklam

Bilişim ve Teknoloji alanı sürekli kendini yenilemekte, ilerlemeye devam etmekte ve yeni buluşlarla bu alanın canlılığını korumaktadır. İçerisinde bulunduğumuz çağ ise bilişim sektörünün altın çağı olarak tanımlanmaktadır. Bunun nedeni ise geçmişten günümüze kadar yapılan buluşların, alınan patentlerin ve araştırmaların son 20 yıl içerisinde katlanarak artmış olmasıdır. Bu duruma bir örnek vermek gerekirse, bundan 20 yıl öncesine kadar, akıllı cep telefonları bir yana, sıradan cep telefonlarının yaygınlaşması ihtimaline bile kesin gözüyle bakılmamaktaydı. Ancak gelinen noktada, her kesimden ve her yaştan insanın birer akıllı cep telefona sahip olabildiği görülmektedir.

Uzun Zamandan Beri Üzerinde Çalışıyor

Bilişim sektöründe hızla yaygınlaşmakta olan araştırmalardan biri de iyileştirilebilen polimer araştırmalarıdır. Bu araştırmaların amacı, kırılmış, çizilmiş, parçalanmış ve bir şekilde zarar görmüş olan nesnelerin kendi kendilerini iyileştirebilmeleri ve eski hallerine dönebilmelerini sağlamaktır. Bu araştırmaların bir kısmına dayanarak, daha önce bir takım nesnelerin bu iyileştirilebilen polimer yapı sayesinde tekrar eski haline gelebildiği görülmüştür. Ancak bu çalışmalar, yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında tekrar iyileşebilen madde olarak meyve vermişti.

Artık Çok Az Bir Basınç Yetiyor

Bilim insanları yukarıda belirttiğimiz gibi yüksek basınç altında iyileşebilen madde keşfinden sonra aynı şekilde iyileştirilebilir polimer araştırmalarına daha da hız kazandırdılar ve sonunda bu maddeler için gereken yüksek basınç ihtiyacını azalttılar. Yüksek sıcaklık ihtiyacını ise neredeyse ortadan kaldırmak üzereler. Bilim insanları, yayınladıkları bir video ile iyileştirilebilen polimer yapıya sahip bir camı kırdılar ve sonra bu camın iki parçasını, tıpkı bir yapbozun parçalarını birleştirir gibi kırıldıkları bölgelerden yan yana getirdiler. Sonrasında ise bu cam parçalarının kendi kendine birleştiği görüldü.

Gelecek İçin Büyük Bir Adım

Bu harika buluş ile kendi kendini iyileştirebilen madde araştırmalarında çok büyük bir adım atmış olan bilim insanları, bu amaçlarına artık daha da yakınlar. Bu çalışma ile ilgili öngörülere dayanarak, yakın dönem içerisinde hiçbir basınç ve sıcaklık ihtiyacı olmadan kendi kendine iyileşebilen, onarılabilen madde buluşunun da gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir