Bedava Wifi Kullanıcılarına Önemli Uyarı

İnternet admin
sponsorlu reklam

Cep telefonu kullanıcılarının açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Ücretsiz Wi-Fi ağına bağlanarak cebinizde bulunan parayı korumayı amaçlıyorken aslında çok daha büyük faturalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Veri erişiminin daha pratik olduğu bir yol olsa da ücretsiz Wi-Fi ağlarını kullanırken dikkat etmeniz gereken güvenlik sorunları bulunmaktadır.

Wandera’nın Güvenlik Raporu

Mobil güvenlik firması olan Wandera, bulduğu bazı güvenlik açıklarını yayınları ve detaylı raporunu sundu.

Yayınlanan apora göre Wandera’nın ağındaki 100.000 mobil cihaz örneğine dayalı olarak yapılan çalışmalar sonucunda, kullanıcıların cihazların %24’ü açık ve genellikle güvenliksiz Wi-Fi ağlarını tercih ettikleri tespit edildi. Ayrıca Wandera raporunda kullanıcıların bağlandıkları hotspot’ların ise %12’si açık olduğunu belirtiyor.

Açık Wi-fi Kullanmak İçin Girilen Risklere Değmez

Açık Wi-Fi ağlarının güvenlik sorunları daha iyi biliniyor ve Wandera’ya göre bu cihazların %4’ü kasım ayında saldırıya maruz kalmış. Wandera raporunda, mobil veriyi kullanmak daha pahalı olsa da, tasarruf için açık Wi-Fi kullanmanın riskini almaya değmeyeceğini söylüyor.

İstatistikler Şaşırttı

Almanya’daki kullanıcılar veri güvenliğinin çok vurgulandığı ülkede kendini güvende görse de Almanya’nın istatistikleri şaşırtıcı derecede yüksek. En yüksek oranda ve şiddetli saldırılar Almanya’da gerçekleşirken bunu Meksika, Birleşmiş Krallık, Fransa ve İspanya taşıdıkları yüksek risk bölgeleriyle izliyor.

İş Seyahati Yapanlar Dikkat!

Özellikle iş seyahati yapan cep telefonu kullanıcılarının kaldıkları otellerde bulunan açık Wi-Fi’ları kullanması sebebiyle yüksek risk altında bulunuyorlar.

Ayrıca çoğu kullanıcı kendi güvenlik ayarlarını düzgün bir şekilde yapılandıramadığından sadece oteller değil, evler de yüksek risk taşıyor.

Wandera’dan Güvenlik İpucları

Wandera, seyahat edenler için 5 güvenlik ipucu öneriyor. Bunlar;

  1. Fatura öderken ve ya çevrim içi satın alımlarınızı yaparken açık Wi-Fi’ları kullanmayın
  2. Mümkünse bir VPN kullanın.
  3. Güvenli olmayan web sitelerini algılayan bir güvenlik yazılımı kullanın.
  4. Hotspotlara otomatik bağlanma özelliğini kapatın
  5. Güvensiz hotspot’ları algılayabilen bir güvenlik yazılımı kullanın

Bu ipuçlarını uyguladığınız takdirde, seyahatiniz sırasında cep telefonlarınızdan Wi-Fi kullanımınız sırasında daha güvenli olabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir