BMW Otonom Araç Testi İçin Çek Cumhuriyeti’nde Yeni Bir Pist Kuruyor

Gündem admin
sponsorlu reklam

Dünyanın lüks otomobil üreticilerinden biri olan BMW, Almanya’da bulunan tesisin otonom araçlarla ilgili özelliklerini test etmek için yetersizliliği sebebiyle Solovakya’da yeni bir pist kuruluşu çalışmalarına başladı. Solovakya’daki yapılan yeni pistin hizmete 2020 yılında girmesi planlanıyor.

BMW’nin Yeni Pisti

BMW’nin, otonom araç ve elektrikli araba testi için Çek Cumhuriyeti’nde inşaat halinde olan yeni pistti bulunmaktadır. Bu test alanında yarışma yapılmayacaktır. Çek Cumhuriyeti’ndeki yeni projesi ile günümüzdeki araçların evrimi sürecindeki yeni aşamayı yakalamayı hedeflemektedir.

Yeni Pistte Dev Yatırım

Lüks otomobil firması BMW otonom araç testi için kuracağı yeni pist için yatırımı ise 118 milyon dolardır. BMW, Çek Cumhuriyeti’nin Almanya sınırına yakın bir bölgede kurulacak olan tesis ile birkaç yüz kişilik istihdam da sağlamış olacaktır. Almanya’nın Münih şehrinde bulunan geliştirme alanına 2,5 saat mesafede bulunan tesisin alanı 485 km2’dir.

BMV’den Stratejik Bir Karar 

BMW’nin Çek Cumhuriyetine taşınması kararı, Almanya’daki Ascheim bölgesinde bulunan deneme tesislerinin yetersizliğidir. Taşınma kararı BMW için stratejik bir karar niteliğindedir. BMW firmasının Gayri Menkul Yönetimi Yetkili Başkan Yardımcısı Dr. Herbert Grebenc  “Yapacağımız testler için uygun zemin ve koşulları Sokolov’da bulduk. Yeni fırsatları doğuracak olan Doğu Avrupa’daki ilk geliştirme noktamızın açılışı, aynı zamanda firmamız tarihinde bir kilometre taşı olacak” şeklinde açıklamada bulundu.

BMW iNext adlı otomotik aracını 2021 yılında sahleneleyeciğini açıklamıştır. Bu model için beşinci seviye otonomi özelliğine sahip olacağı söylenmektedir. Grebenc, iNext aracının geliştirilmesi için çalışmalar sürdüğünü ve “Sokolov’daki yeni tesisimizde elektriklendirme, dijitalleştirme ve otomatik sürüş gibi yardımcı sistemlerin güvenlik testi süreçlerinde yenilikçi konularda gelişmeler kaydetmeye devam edeceğiz” şeklinde açıklama yaptı.

Grebenc yaptığı bir basın konferansında ise  “Bugün, otomatik sürüş deneyiminin eşiğindeyiz. Bu da geleceğimize büyük oranda yatırım yaptığımız anlamına geliyor.” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir