BTK’dan Cep ve İnternet Faturaları için Yeni Düzenleme

Genel Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Ülkemizde cep telefonu ve internet kullanıcılarının son dönemlerde yaşamış olduğu sorunları en aza indirgemek amacı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yeni bir yönetmelik yayınlanmasına karar verildi. BTK düzenlemesi sonucundan abonelerin gayet memnun olduğu belirtiliyor.

btk-telefon-faturasi-duzenlemesi.jpg

Yönetmelikte yer alan değişiklikler

Kullanıcılara mevcut cep telefonu ve internet hizmet sözleşmelerinin bitim tarihine en az bir hafta kala bildirim yapılması gerekmektedir. Abonelerin görme engelinin olması durumunda ise bildirim aboneye işitsel olarak yapılacaktır.

İnternet sitesinden kampanyaların duyurulması

BTK düzenlemesi 2017 yılı içerisinde en çok, internetten duyuru yapılması yönünde değişiklik göstermiştir. Ayrıca kampanya değişikliği ya da yenilikler yapılması durumunda internet sitesinden duyurulması gerekmektedir.

internet_kullaniminda_yeni_duzenleme.jpg

Cayma bedelinden haberdar olmayan abone kalmayacak

Yapılan yeniliklerden biri de abonelerin cayma bedeli olarak yansıtılan tutardan haberdar olmamaları yönündedir. Yapılan düzenleme ile sözleşme ya da taahhüdün başlangıç aşamasında abonelere cayma bedeli ile ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılması gerekmektedir. Eğer taahhüt vermiş aboneler adresleri değişirse cayma bedeli ödemelerine gerek kalmadan dilerlerse sözleşmelerini feshedebileceklerdir.

Ücretsiz açılış ve kapanış işlemleri

Ayrıca bir sene içerisinde yapılan ilk açma ve kapama işlemleri de ücretsiz olarak yapılacaktır. İşletmeler daha sonraki açılış ya da kapanış işlemlerinden ücret tahsil etmek isteseler bile, ilk açılış ve kapanış için ücret tahsil edemeyecekler.

Tüketici halinden memnun

BTK kararı sonucunda abonelerin ve tüketicilerin halinden son derece memnun oldukları gözlemlenirken, yönetmeliğin tüketicinin daha çok bilgi sahibi olması yönünde ilerleme kaydetmesi yönünde olduğu gözlemleniyor. Yönetmelik ile aboneler artık imzaladıkları ve şartlarını kabul ettikleri sözleşmelerin ya da aboneliklerin daha çok bilincine varmışlardır. Böylelikle herkesin imzaladığı sözleşmeden haberdar olması hedeflenmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir