Bu Ağacın Meyvesi Elektrik!

Gündem admin
sponsorlu reklam

Balıkesir’de bir grup öğrenci tarafından geliştirilen “Solar Ağaç” projesi, meyve yerine elektrik üretiyor. Vatandaşların ağaçtan cep telefonlarını şar edebilmesi ve ücretsiz wifi sisteminden faydalanabilmesi amaçlanıyor.

Kendi ürettikleri 3D yazıcı ile Balıkesir Üniversitesi Öğrenci Topluluğu üyelerinin yaptığı “Solar Ağaç” Türkiye’nin pek çok noktasında kullanılması hedefleniyor.

Grup üyesi öğrencisi Abdülkadir Yıldırım Solar Ağaç projesi hakkında “Güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirirken aynı zamanda da modem hizmeti verecek olan Solar Ağaç Projesi’nin gerçek boyutu 5 metre yüksekliğinde ve dalları arasındaki mesafe de 5 metre eninde olacak. Altında 6 metrekarelik bir alana ihtiyaç duyulurken, 1 KW elektrik enerjisi üretecek. Tasarımının değiştirilmesi suretiyle daha fazla elektrik de üretilmesi mümkün” dedi.

Hem şarj istasyonu hem de wifi

Bu proje ile üretilen elektriği, ağacın tasarımından kaynaklı oluşan gölgelik alanda oturan insanlar cep telefonlarının bataryalarını doldurmak için şarj istasyonu olarak kullanabilecek aynı zamanda da ağaçtaki wifi hizmetinden faydalanabilecekler.

Güneş enerjisi panellerinin en büyük sıkıntısı olan yer sorununa çözüm bulan proje ile şehirlerde yaygın kullanılması bekleniyor. Proje maliyeti 20 ile 25 bin lira olan Solar Ağaç’a güneş takip sistemi takılarak en verimli şekilde güneş ışığından faydalanmak mümkün.

Ayrıca Yıldırım “Bu tasarımı şehirlerde, parklarda ve bahçelerde kullanabileceğiz. Seri üretime geçilince maliyeti düşebilir ve bu sayede evlerde de kullanılabilir.” diye konuştu.

Doğaya yakın teknoloji elde etmek istiyoruz

Yenilenebilir enerjiye ilgiyi arttırmak için bu projeyi tasarladıklarını belirten Balıkesir Üniversitesi Öğrenci topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Eren Uygun ise “Bu amaç için çalışmalarında devam edip kaynak bulabildikçe ilerletmek ve daha gerçekçi bir hala getirerek doğaya yakın teknoloji elde etmeyi planlıyoruz” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir