Cam Filmlerin Cezası Ne Kadar?

Otomobil Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'nın yönetmeliğine bağlı olarak ülkemizde resmi gazetedeki değişiklik tasarısı çoğu araç sahibini ilgilendiriyor. Bazı taşıt sahiplerinin arabalarının camlarındaki filmlerden dolayı cezaya tabii tutulması ne gerekçelere bağlı olarak verildiği çoğu insan tarafından bilinmiyor.  Ya da birçok insan aracındaki filmlerin yasak olup olmadığını düşünüyor.

cam-film-ceza-trafik-otomobil-taciz-mahkeme-para-cezasi.jpg

Çıkarılan yönetmeliğe göre renkli cam kullanımı ve bunun yanında cam filmi ile ilişkilendirilmiş tasarıdaki değişikliğe göre Karayolları Trafik yönetmeliğinin 63. maddesi kabul edilecek. Bu madde içerisinde ise “Taşıt camlarının dışarıdaki veya içerideki görüntü değişimini sağlayacak derecede renkli olarak kullanımı veya camların üzerinde bulunan renkli film tabakalarının yapıştırılması yasaktır” yazısı geçmektedir.

Cam filmi taktıran kişilerin bu hüküm gerekçe gösterilerek ödeyeceği ceza ücreti 189 TL oldu. Bu durumdan ayrı tutulmamak kaydı ve itiraz hakkı bulunmayan bir diğer konu da ön camlara film taktırmak. Yine yönetmelik gereğince ön camlarda kesinlikle film bulunmaması gerekmektedir.

arabalara-cam-film-takilmasinin-cezasi-nedir.jpg

Hangi Tür Cam Filmleri Serbest?

Çıkarılan yasaya göre hareket edildiğinde fabrika çıkışında takılmış olan karartılı camların serbest olmasına karar verildi. Bu camlara R43 cam deniyor. R43 camlarının takılmasındaki amaç, araç içerisindeki yolcuların herhangi bir kaza durumunda fiziksel bağlamda yaralanmalara sebebiyet verdiğini nitelendirmek için test edildiğini ve yine buna bağlı olarak sonuçların baz alınması gerektiğini tespit etmeye yöneliktir. Piyasada bulunan ve taktırılan diğer camlardan farkı ise belirli trafik koşullarına kadar olan kullanımı sırasında ortaya çıkabilecek olan yaralanmaları önleyebilecek kadar yüksek direnç gösterebilmesidir. Ayrıca iklim koşullarından ötürü çıkabilecek olumsuz hava şartlarına ve aşınmalara karşı da kendini ispatlamıştır.

Gidilen bu değişikliğe göre aslında araç sahiplerinin can ve mal güvenliği esas alarak yapıldığı net bir şekilde görülmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir