Disney, Netflix Olmak Mı İstiyor?

Gündem admin
sponsorlu reklam

İhtiyaçların çeşitlenmesi, rekabetçi ortamın güçlenmesi ve pazar kaygılarının artmasıyla her sektör kendi alanıyla ilgili yeni ve farklı arayışlara giriyor, iş geliştirici çözümlere yöneliyor.

Yeni pazar arayışları ve rekabeti güçlendirici yaklaşımlar eğlence sektöründe de kendi gösteriyor. Başta ABD’de olmak üzere tüm dünyada daha geniş kitlelere ulaşıp, farklışan ürünler sunmak amacıyla Walt Disney Co. da atılımlar yapıyor. Bu bağlamda milyar dolarlık anlaşmalara ve satım alımlara yönelen Walt Disney Co. en son olarak 21st Century Fox. Inc.’den çeşitli alımlar yaptı.

Disney, Milyar Dolarlık Anlaşmayla Büyümeye Devam Ediyor

Teknoloji ve internet çağında medya endüstrisinin kendini yenileme ve geliştirme ihtiyacının hızla artmasıyla birlikte, yatırımları da bu yöne kaymaya başlıyor.

Walt Disney Co. yaptığı anlaşmayla 21st Century Fox. Inc. adlı medya devinden 52.4 milyar dolara onlarca film stüdyosu, televizyon şebekesi ve uluslararası televizyon distribütörlüğü satın aldı.  Yapılan bu anlaşmayla tarihinin en büyük anlaşmasını yapan Disney, sektöründe büyüme kararlılığını da bir kez daha ortaya koydu.

Medya Sektöründe Teknoloji Öne Çıkıyor

Özellikle gelişmiş ülkelerde milyonlarca kişi, film ve TV izlemek üzere daha önceden abone oldukları sistemleri iptal etmeye başladı. Artık izleyiciler mobil cihazlarını kullanarak beğendikleri içerikleri takip ediyor. Amazon.com Inc. ve Netflix Inc. gibi sektörünün öncü şirketleri de ücretli “streaming” kullanmaya başlayarak kablo operatörlerini aradan çıkarttı.

Tüm bu gelişmeler olurken, Disney de değişimin farkına vararak ortama uyum sağlamak amacıyla bu devasa ve agresif satın almayı gerçekleştirdi. Yaptığı bu milyar dolarlık satın alma sayesinde Disney, şebeke portföyünü, ESPN, kaydadeğer bir spor kanalı ve prestijli dramaları da içine alacak biçimde genişletmiş görünüyor.

Disney, benimsediği yeni strateji ile pahalı kablo operatör aboneliklerini iptal eden müşterilerle aracısız iletişim kurulmasını sağlayan Google, Amazon, Facebook ve Netflik gibi olmak niyetinde görünüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir