Domain Uzantısının Önemi

İnternet Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Domain Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Uzantı Tercihiniz Hangisi Olmalıdır?

Malum, domain demek web sitemizin ismi demektir. Ağız alışkanlığına göre kimisi domain derken kimisi de alan adı olarak telaffuz etmektedir. Bilindiği üzere domain alırken karşımıza almak istediğimiz yerde birçok uzantı gösterilmektedir. Aynı zamanda ücretsiz domainler de bulunduğunu söyleyebiliriz. Ancak ücretsiz domainler varken neden insanlar ortalama 8-10 dolar civarı ücret ödeyerek para karşılığında almaktadır? Çünkü bilindik ve tanındık domain uzantılı her zaman sizi bir adım daha öne taşıyacaktır. Kimine göre domainin bir önemi yoktur içeriği önemlidir derken kimileri ise domain oldukça önemlidir ve kesinlikle şu uzantının alınması gerekir diyerek öncelik verdiği gibi tavsiyede de bulunmaktadır. Çeşitli webmaster forum sitelerinden bununla ilgili tüm detayları görmek örneklendirmeleri ve sorulan soruların cevaplarını görmek yine sizin elinizdedir. Bizler buradan domainin önemi hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Domain Nasıl Alınır?

Öncelikle domain uzantısının önemi ne değinmeden önce konusunda acemi olan kişilere domain nasıl alınır hakkında kısa bir bilgi vermek istiyoruz. İlk olarak hangi sektörde site açacaksanız eğer o sektör üzerine domain almalısınız. Mesela kadın portalı üzerine bir site açacaksanız domain kelimesi içinde mutlaka kadın kelimesinin geçmesi önerilerimizdendir. Kurumsal siteler için bu biraz farklılık gösterebilir. Mesela demir-çelik üzerine bir faaliyeti bulunan kurumsal firmanın ismi neyse o şekilde domain alınabilir. İnanın Google bunun farklılığını çözebilecek kapasitede bir yapıdadır. Neyse konumuza dönelim. Sektörü seçtikten sonra domain alabileceğiniz birçok firmanın olduğunun da altını çizelim. Domain alınabilecek firmalar listesini sizlere tek tek vermek yerine Google’dan faydalanmanızı öneriyoruz. ‘’ Domain al ‘’ diyerek arattığınız zaman karşınıza onlarca domain alma firmaları gelecektir. Herhangi birisine girerek önce alacağınız domainin ismini sorgulatmanız gerekir. Sizden önce bir başkası almış olabilir. Jenerik olarak kabul edilen tek başına anlam ifade eden kelime gruplarında domain alma şansınız neredeyse sıfırdır. Çok öncelerden alındığı için ilgili sektörden yine de domain almak isteyenler farklı karakterler ya da harfler ekleyerek domain almaktadırlar.

Örneğin siz Facebook.com domainini almak istersiniz ama görüldüğü üzere mevcutta alınmıştır. Sizde yanına, sonuna, ortasına farklı harfler ya da kelimeler ekleyerek alabilirsiniz. Kendinize göre belirlediğiniz domain varsa öncelikle site üzerinden sorgulamasını yapın. ‘’ bu domain alınabilir ‘’ ibaresini gördüğünüzde direkt olarak sepete ekle demeniz yeterli olacaktır. Ödemesini yap adımına geldiğiniz zaman sizden üye olmanızı isteyecektir. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra domainin ödemesini yaparak alabilirsiniz. 1 yıl – 10 yıl arasında kayıt edebilmektesiniz. Ancak ilk başlangıç için her zaman 1 yıl seçeneğini tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü sektörde istediğiniz verimi alamamanız durumunda onlarca sene domain boşta bekletmek istemezsiniz diye düşünüyoruz. Aynı zamanda Google tarafından sizin yanlış yol çizmeniz durumunda da cezalandırma durumları vs. uzunca bir açıklamada bulunabiliriz aslında. Domain alma yöntemi bu şekilde olup devamında Hosting vs. derken sitenizi açma adımlarında da etkili bir rol oynayabilirseniz ilerleyen zamanlarda oldukça hoşunuza gidecek şeyler yapabilirsiniz.

Domain ile İçeriğin Uyumu!

Domain nasıl alınır isimli başlığımızda da belirttiğimiz üzere domain alırken sizin seçeceğiniz sektör ile bağlantılı olmasını sağlamalısınız. Bazı domainler vardır. Me, La, Uz, İm, Se gibi arttırılabilir. Bunlarla kelimenizi bağdaştırarak bir marka ismi oluşturabilirsiniz. Bu aslında pek tercih edilmeyecek yöntemlerden birisidir. Bu işin ustası olan kişilerin pek tercih etmediği yöntemlerden birisidir. Farklılık olsun ya da bensevimliy.im gibi düşünebilirsiniz.

domain önemi nedir

Domain Uzantısında Hangisini Öncelikli Tercih Etmelisiniz?

Aslında bu işi bilen her zaman aynı mantık yürümektedir. Dünyaca tanınmış hatta Google ve diğer arama motorları tarafından da ön planda çıkarılan en önemli 3 adet domain uzantısı vardır. Bunlar com, net ve org uzantılarıdır. Her daim bu üçü üzerinden tercihinizi yaparsanız eğer gerek Google’da gerekse de kullanıcılarda akılda kalıcılık sağlamış olursunuz. Bu üçü arasında fark var mı? Evet, ilk tercihiniz her zaman com uzantısından yana olmalıdır. Google’da bir takım kelimeler ya da cümleler arattığınızda sizde farkına varacaksınız ki com uzantılı domainler bir adım daha önde durmaktadırlar. Webmaster olan kişiler bunu çok iyi bilmektedirler. İkincil olarak ise net uzantılı domainlere yönelmenizi isteriz. Son olarak da org uzantılı domainler tercihiniz olmalıdır. Eğer site yapacağınız sektörde bu domainlerin hepsi doluysa gen.tr üzerinden de yola çıkabilirsiniz. Diğer uzantılar da elbet işinizi görmez değil ancak markalaşmak adına ve Google’da önlere gelmek adına bir hayli vaktinizi, emeğinizi harcamanız gerekiyor.
Domainlerin Seo üzerindeki etkisi de oldukça önemlidir. Eğer alabiliyorsanız com, net ve org tercih etmeniz durumunda Google ve Seo ilişkisinde başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz demektir.
Her ne kadar kesin sonuçlanmış deliller olmasa da yararını ve zararını resmi olarak açıklanmayan içinde karakter (-) geçen domainler de tercih edilebilir. Kelime bütünlüğünü bozmadığı sürece herhangi bir zararını görmezsiniz. Mesela ogrenci-okula-gider isminde alınabilir. Ancak o-gren-ciokulagi-der gibi şeklinde alırsanız vay halinize o zaman.
Eğer istediğiniz domain var da başkası tarafından alınmış ise en azından düşecek domainler listesi paylaşan sitelerden sizin istediğinize yakın domain olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca domain Whois sorgulaması yaparak da domainin ne kadar süresi kaldığını da öğrenmeniz muhtemeldir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir