Dünyanın İsimlendirilmiş En Büyük Sayısı: Googolplexianth

Genel admin
sponsorlu reklam

Googolplexianth sayısı, bir rakamının arkasına eklenen sıfırlar ile oluşan bir sayısıdır. Bu sayısının arkasındaki sıfır sayısının kaç tane olduğundan bahsetmeden önce Googol, GoogolPlex ve Graham sayısı rakamları hakkında biraz bilgi vermek, Googolplexianth sayısının büyüklüğünün kafanızda canlanmasına yardımcı olacaktır.

Googol ve Graham Sayısı

Googol sayısı Google’da ilham kaynağı olmuştur. Bu sayı 10 üzeri 10’un üzeri 10 veya 10 üzeri 100 olarak tanımlanmaktadır. Başka bir deyişle 1’in yanına eklenmiş 100 adet sıfır denilebilir. Bu sayı matematikçi Edward Kasner’in 9 yaşındaki yeğeni tarafından isimlendirilmiştir. Googolplex sayısı ise Googol sayısından daha büyüktür ve 10 üzeri Googol olarak tanımlanmaktadır. Yani bir rakamının yanında bin adet sıfır bulunmaktadır. Sayının büyüklüğünü şöyle anlatılabilir; evrendeki gözlemlendirilebilir parçacık sayısı 10 üzeri 77 ile 82 arasındadır. GoogolPlex sayısı 10 üzeri 100 rakamına denk geldiği için evrendeki parçacık sayısından daha büyüktür.

Graham sayısı, Gooleplex sayısından daha büyük bir sayıdır. Muazzam bir sayı olan Graham sayısı, matematik alanında Ramsey teorisi cevap bölümünde üst sınırdır. Graham sayısı en büyük matematiksel ifade olarak Guinness rekorlar kitabında yer almaktadır.

GoogolPlexianth Sayısı 

Dünyadaki isimlendirilmiş en büyük sayısı GoogolPlexianth, GoogelPlex sayısından daha büyüktür. 10 üzeri GoogolPlex olarak tanımlanır. En büyük sayı olarak nitelendirilen Googolplexianth sayısı, bir rakamının yanına yüzbin adet sıfırdan oluşmaktadır.

En büyük sayı hakkında yapılan tartışmalarda bir takım insanlar, Googolplexianth sayısının arka arkaya yazılan rakamlardan bir farklılığı olmadığını ve sayının uydurma bir sayı olduğunu iddia ederek, Graham sayısının en büyük sayı olduğunu söylemektedir. Aslında evrenin boyutu insanların yaşam alanına oranlandığında olduğu gibi sonsuz ile kıyaslandığında bütün sayıların sıfırdan farkı yoktur.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir