E-devlet Yeni Güncellemelerle Gelişiyor!

Gündem admin
sponsorlu reklam

Milyonlarca kişinin resmi kurumlarda saatlerce sıra bekleyerek yaptığı işi saniyeler içerisinde halletmesine olanak sağlayan e-devlet yenilikleriyle hizmetine devam edecek. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şöyle belirtti: “18 Aralık’ta hizmette 10. yılını dolduracak olan e devlet kapısı, yeni ara yüz tasarımıyla hizmet vermeye başlayacak.”

1. “Kullanıcının İhtiyacı Karşılama Noktasında Yetersiz Olma Noktasına Getirmiştir.”

Tek nokta üzerinden kamu hizmetlerine güvenle erişilebildiğini söyleyen Bakan Arslan, “e-Devlet Kapısı’ndaki hizmet sayısı ve çeşitliliğinin artması, mevcut arayüzü, kullanım kolaylığı ve kullanıcının ihtiyacı karşılama noktasında yetersiz olma noktasına getirmiştir. Günümüz internet dünyasında en çok kullanılan portal ve web siteleri, içeriklerini sağlamış oldukları gelişmiş arama özelliğiyle sunmaktadırlar. Bu bakış açısıyla geliştirilen ve 18 Aralık’ta 10. yılını dolduracak olan e-Devlet Kapısı, yeni ara yüz tasarımında, arama işlevi ön plana çıkartılarak, ana sayfa üzerinden vatandaşların hizmetlere doğrudan, hızlı ve kolay şekilde erişmesi sağlandı. Arama işlevi hizmet adlarının yanı sıra alternatif tanımları da adli sicil kaydı için iyi hal, temiz kağıdı gibi içermekte ve kullanıcıya öneriler sunmaktadır.” dedi.

2. “Yeni Teknolojilerle Uyumlu Hale Getirildi.”

E-devlet kapısı için www.turkiye.gov.tr adresinin kullanıldığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, e-devleti kullananların yaklaşık yarısının mobil cihazdan giriş yaptığını da ekledi. Mobil cihazlarda ekran boyut farklılıkları olduğunu belirten Bakan Arslan, uyumlu hale getirilen yeni tasarımla sıkıntıların önüne geçildiğini söyledi. Aynı zamanda mobil cihazlarda bulunan uygulama mağazalarından e devlet indir butonu ile uygulamaya erişim sağlanabilmektedir.

3. “Erişimler Daha Kolay Hale Getirildi.”

Yeni tasarımla yapılacak işlemlerin (ssk sorgulama, borçlanma gibi) gruplanarak daha kolay erişiminin sağlandığını belirten Bakan Arslan, engelli kullanıcılara yönelik kullanım kolaylıkları için de çalışmalar başlatıldığını ekledi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir