Facebook, ABD’deki Seçimlerde 126 Milyon İnsanın Tercihini Etkilemiş!

Sosyal Medya Ayşe Yılmaz
sponsorlu reklam

Facebook günümüzde geldiği noktada sosyal medya platformunu aşan özelliklere ulaştı. Hazırlanan reklamlar ve yönlendirici çalışmaları ile insanları etkilemeye çalıştığı iddiaları bulunan Facebook Amerikan seçimlerine etki ettiği iddiası ile gündemde.

Sosyal Medya Reklamlarının Önemi

Siyaset ve politika 21. yüzyılın getirdiği yenilikler ile bir değişim sürecinde. Eskiden halka ulaşmak için meydanlar, televizyon ve basılı yayın araçları kullanılırken artık sosyal medya açıklama ve paylaşımlar için en önemli kitle iletişim aracı haline geldi. Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook ise 2 milyardan fazla üyesiyle en etkili iletişimin sağlandığı yer.Siyasi liderlerin seçim için meydanları gezmesi daha çok sosyal medyayı aktif kullanmayan orta yaşlı ve yaşlı kesime hitap ederken sosyal medya üzerinden yayınlar ve paylaşımlar seçim için sıklıkla kullanılıyor.

Başkanlık Seçimlerine Facebook Etkisi

2016 senesinde gerçekleşen ve Donald Trump tarafından kazanılan başkanlık seçimlerine Facebook'un düşünüldüğünden fazla etkisi olduğu ortaya çıktı. Facebook reklamlarının sonuca etkisi araştırıldığında ise yaklaşık olarak 126 milyon kişinin bu reklamları gördüğü ve tercihinde etkili olduğu tahmini bulunuyor.

Reklam sahiplerinin sayısı ve reklam adedi bilgilerine bakıldığında ise Rusya kaynaklı paylaşımların yüzdelik dilimde büyük bir pay sahibi olduğu görülüyor. Direk olarak Trump veya partisiyle alakalı olmayan bu reklamlar ise büyük kitlelere ulaşabiliyor ve insanların karşısına çıkarak tercihleri üzerinde etki sahibi olabiliyor.

Facebook Hatasını Kabul Etti

ABD seçimlerine etki iddiaları ile tepki çeken Facebook ise bu konuda hatalı olduğunu kabul etti. Reklamların yaratacağı politik etkiyi tahmin edemediklerini ve hatalı olduklarını ifade eden Facebook yönetimi bundan sonra farklı ülkelerde gerçekleşecek seçimler için sorumluluk alacağını ve bu durumun önüne geçilmesi için çaba gösterileceğini açıkladı.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ayşe Yılmaz {Ayşe Yılmaz}

Yazarlık alanında kendimi geliştirebilmek için Teknoloji gibi bir alanda yazarlık yapıyor olmam bana ve mevcut siteye çok şeyler kazandırıyor. 16 yaşından beri teknolojiye olan merakımı buradan kendi kalemimle yazıyor olmam çok ayrı bir keyif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir