Fiber Optik Kablolardan Daha Hızlı Bir İletişim Ağı Geliyor!

Teknoloji Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Teknoloji her geçen gün hızla gelişip kendini yenilemeye devam etmektedir. Daha dün bizler için yeni bir ürün piyasadayken bugün ise aynı ürünün yepyeni bir versiyonu ile karşılaşmamız kaçınılmazdır. Bu durdurulamayan değişim sürecinde, bilim insanları teknolojik açıdan bir devrim yaratacak olan yeni bir veri alışverişi sisteminin duyurusunu yaptılar. Fiber optik kablolardan daha hızlı olan bu iletişim sistemi ise bir tür hologramik ağ sistemidir.

fiber-aktif-kablolardan-daha-hizli-bir-teknoloji-geliyor.jpg

Veri Alışverişinde Işık Hızı!

Günümüzde elektronik ortamda bulunan bir veriyi, bulunduğu yerden başka bir yere en hızlı şekilde aktarmak için fiber optik kablolara gereksinim duyulmaktadır. Ancak bilim insanlarının açıklamış olduğu bu yeni sistem ile artık insanlar bu verileri kat kat daha hızlı bir şekilde aktarma imkanına sahip olacaklar. Bu sistem, bir hologramın içerisine içinde veri olan bir ışığın yerleştirilmesi ve bu ışığın ivmelendirilerek bir kaynaktan başka bir kaynağa gönderilmesini baz alıyor. Yani verilerin gönderilmesinde bir tür ışık hızından yararlanılmış olunuyor. Bu sayede de fiber optik kablolardan daha hızlı bir sistem elde edilmiş olunuyor. Ancak hala geliştirme aşamasında bulunan bu yeni sistemin önünde birçok engel de mevcut. Bu engellerden biri iklim koşulları ve hava durumudur. Karlı veya yağmurlu hava koşullarında büyük sorun yaşayacak olan bu sistemin geliştirme aşamasından ne zaman çıkacağı ise bilinmiyor.

fiber-optik-kablolara-farkli-bir-islev.jpg

Teknolojide Eşitsizlik Sorunu

Dünyada daha birçok ülkede fiber optik kabloların yaygınlaşmadığını, veri alışverişindeki hızın ülkeler arasında düzensizlik gösterdiğini ve teknolojik gelişmelerin hızına kıyasla yayılımının oldukça yavaş olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman, bu teknolojinin üretilmesinden sonra kullanımının sadece belirli bir kesime yönelik olacağı sonucunu çıkarmak pek de zor değildir. Ancak fiber optik kablodan daha hızlı olan bu yöntem ile temel teknolojik gereksinimlerin daha hızlı geliştirilmesi olanağı da gelecek için oldukça umut verici bir yaklaşım olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir