Geliyoo’dan Yeni Yerli Arama Motoru Yaani’ye: “Kullandıkları Veriler Yandex ve Google’dan”

Gündem admin
sponsorlu reklam

Yerli arama motoru Geliyoo yöneticileri Turkcell firmasının yakın bir dönemde duyurduğu yeni yerli arama motoru olan Yaani ile ilgili şok açıklamalarda bulundular. Turkcell firması yeni arama motoru Yanii’yi duyurur duyurmaz bir takım söylentiler çıkmış ve yeni çıkan bu arama motorunun Google ve Yandex firmalarının verilerini kullandığı konuşulmaya başlanmıştı. Buna benzer çeşitli haberler Rusya’da da çıkmaya başlamış ve Yanii’nin Rus merkezli arama motoru olan Yandex ile çalışmaya başladığı konuşulmuştu.

Yaani Geliyoo’dan Kopya mı?

Yeni çıkan bu arama motorunun sahibi Turkcell ise bu açıklamalara yanıt vererek, kesinlikle Yerli arama motoru Yanii tarafından başka bir arama motoru alt yapısını kullanılmadığı ancak teknik olarak bir takım bilgi alışverişinde bulunduklarını ve firmadan tavsiye niteliğinde bilgiler öğrenildiğini belirttiler. Bu açıklamalara cevap niteliğinde açıklama yapan ilk Türk arama motoru Geliyoo yöneticileri, açıklamanın doğruyu yansıtmadığını belirttiler. Daha önceden Google API sı kullandığı ortaya çıkan Geliyoo, Yannii’nin verileri Yandex ve Google üzerinden aldığı şeklinde açıklama yaptı. Hatta bununla da kalmayıp Yaani’nin Geliyoo örnek alınarak dizayn edilmiş bir arama motoru olduğunu belirten yetkililer, bahse konu arama motorunun pazar hedeflerinden kendi verilerini oluşturmasına kadar kendilerinden kopya çekildiğini söylediler.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları iki temel işlevi yerine getirir; Tarama işlemi ve indeksleme işlemi. Taramaları bot yazılımları ile yaparlar. Arama motorları tüm interneti taradıktan sonra, internet üzerindeki bütün sayfaları, belgeleri, dosyaları, videoları, haberleri indeksleme yaparak kullanıcıya sunarlar. Bu indeksleme işlemini bir takım kurallara göre yerine getirirler. İlk olarak bağlantının kullanıcının sorusuna cevap verip vermediğine dikkat edilir. Sonrasında yapılan arama ile ilgili en yakın ve en sık girilen sayfaların seçilmesine dikkat ederler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir