Hackerlar Onaylı Sosyal Medya Hesaplarıyla Yalan Haber Paylaşıyorlar!

Sosyal Medya Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Sanal dünyanın en büyük düşmanları olan Hackerlar, her gün yeni bir siber saldırıyla gündeme gelmeye devam ediyorlar. Bundan önce birçok sosyal medya hesabı hackerlar tarafından hacklenip ele geçirilmişti. Fakat geçtiğimiz günlerde yaşanılan birçok siber saldırı ile artık onaylı sosyal medya hesaplarının da güvende olmadığı kanıtlanmış oldu. Çünkü hackerlar onaylı sosyal medya hesaplarını hackleyip, bu hackelenen onaylı sosyal medya hesapları sayesinde de yalan haber yapmaya başladılar.

Twitter Çaresiz mi?

Böyle bir durumun yaşanması, hem Twitter hem de haberciler adına oldukça büyük bir güven yıkımına neden oldu. Çünkü Twitter’ın sağlamayı amaçladığı güvenli sanal ortam, hackerların onaylı sosyal medya hesaplarını hackelemesi ile tamamen ortadan kalktı. Tabi ki, daha önce de sosyal medya hesapları hackelenmişti. Fakat Twitter, kullanıcılarına hesaplarını geri alabilmeleri olanağını sunarak hesaplarını kurtarmıştı. Ancak, hackerlar eski yöntemlerini kullanarak onaylı sosyal medya hesaplarını hackelemiş olsalar da Twitter’ın bu durumla ilgili yapacak hiçbir şeyinin olmadığı tamamen ortadır. Çünkü hesapları hackelenen haberciler, Twitter’ın raporlama sistemine kendi kişisel bilgilerini girmek istemiyorlar. Bu da hesabın kurtarılmasını olanaksız kılıyor.

Yalan Haberler Yayılıyor!

Bu durumu vahim kılan, sadece onaylı sosyal medya hesaplarının hackelenmesi değil, bu hesaplar üzerinden yalan haber yapılıp sosyal medyaya servis edilmesidir. Çünkü hackerlar kendi amaçlarına ters düşen veya ücret karşılığında, başkalarının amaçlarına ters düşen bu sosyal medya hesaplarındaki haberleri ortadan kaldırıyorlar. Hatta yalan haber servis edip bu habercilere veya aktivistlere duyulan güveni zedeliyorlar. Üstelik bu yalan haberler, haberci veya aktivistleri takip eden insanlar tarafından yayılmaya da devam ediyor. Takipçilerin bu hesapların hackelendiğini öğrenmelerine kadar geçen sürede ise bu yalan haberler çoktan ülke geneline yayılmış oluyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir