İnsanlığın Yeni Hastalığı: Cihaz Bağımlılığı

Gündem admin
sponsorlu reklam

Kullanıcıların cihazlarıyla olan ilişkisi, yapılan araştırma sonuçlarına göre insanlığın giderek artan sayı ve oranda cihazlara bağımlı hale geldiğini gösteriyor.

Mobil programcılar kullanıcılarını hedef alan ve onları etkisi altına alabilecek yazılımları üretme kapasitesine sahipler. Günlük yüzlerce bildirim alan tüketiciler ise kendilerinde telefonlarını sürekli kontrol etmek ihtiyacı hissediyor. Yapılan son araştırmaya göre bir çok insan günde ortalama 150 kez telefonuna bakıyor. Kullanıcıların dikkatini çekmek için özene bezene hazırlanan bu uyarıların uzan vadeli etkisi ise oldukça büyük.

Cihazlar Sadece Teknolojiyi Peşinden Getirmiyor!

Ses ve titreşime maruz kaldıkça kendisini telefona bakmak zorunda hisseden tüketici, tıpkı diğer alışkanlıklarda olduğu gibi, telefonunu eline aldığında alışkanlığı yerine getirmenin huzuruna ve rahatına ulaşıyor.

Akıllı telefonların her geçen gün daha kolay erişilebilir hale gelmesi ile telefon kullanımında  alışkanlık oluşturuyor ve kullanıcılara mutluluk, tatminkarlık, tedirginlik ve depresyon gibi pek çok duyguyu da beraberinde getiriyor.

Öğrenciler Telefona Bağımlı Hale Geliyor

Bu konuda pek çok araştırma yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Telefon bağımlılığı hakkında ScienceDirect’in yakın zamanda yapmış olduğu kablosuz mobil cihazların özellikle milenyum nesli üzerindeki bulguları ise hiç de şaşırtıcı değil. Yapılan çalışmada okul öğrencilerinin telefonlarına olan bağımlılıkları ölçülüyor ve sonuç ise öğrencilerde ağır telefon bağımlılığı! Bağımlı olan öğrencilerin 10-20 dakika gibi kısa sürelerde bile telefonlarının yakınında olamadıklarında yüksek oranda tedirginlik yaşadıkları görülüyor.

Cihaz Bağımlılığı Diğer Bağımlılıklarla Aynı Mı?

Henüz erken olsa da nörobilimciler, bağımlı olan kişilerin beyin davranışlarının madde bağımlıları ile benzer olacağını düşünüyor. Seoul’de yapılan bir araştırmada telefonlarına bağımlı olarak tanımlanan genç erkeklerde vücudun strese karşı verdiği tepki ve davranışlarda önemli rol oynayan bir kimyasal olan GABA oranının azaldığı ve telefonlarından uzun süre ayrı kalma konusunda sıkıntı çekmeyen erkeklerde ise GABA’nın normal sınırlarda olduğu gözleniyor.

Yapılan tüm bu çalışmalar göz önüne alındığında cihazlara bağımlı olmak hem psikolojik olarak hem de fizyolojik olarak insan hayatını çok büyük şekilde etkilediği ortaya çıkıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir