İnterneti Felç Eden Saldırının Ardından Kim Çıktı?

İnternet admin
sponsorlu reklam

Geçtiğimiz yıllarda Spotify ve Twitter sitelerinin de yer aldığı birçok internet sitesini etkileyen Mirai botnet saldırısından sorumlu olan korsanlar yakalanarak mahkeme önünde yargılandı. Siber korsanların bu sitelere girerek olumsuz davranışlarda bulunmaları üzerine soruşturmayı yürütmeye başlayan Wired Dergisi, vermiş olduğu bilgiye göre  Paras Jha, Josiah White ve Dalton Norman isimlerindeki kişiler Minecraft oyununda bot saldırısını avantaj haline getirmek için böyle bir pan hazırladıklarını ortaya çıkardı. Fakat üniversite öğrencilerinin neler yapabileceklerini fark ettikten sonra işlerin çığırından çıktıklarını anladılar. Bu nedenle bu suçtan dolayı mahkemeye çıkarılan gençlerin suçlarını itiraf ettiklerinin haberi verildi. Ayrıca bir FBI ajanının dergiye yapmış olduğu açıklamasında “Mirai’yi Minecraft pazarında avantaj sağlamak için geliştirdikleri fakat geliştirmiş oldukları bu aracın güçlü olduklarını öğrendikten sonra daha fazla zarar vermek istemedikleri bildirildi.

Siber Savaş mı Zannedildi?

      ABD’de birçok internet sitesinin çökmesine neden olan Mirai, bu saldırının başka ülke tarafından gerçekleştirildiği düşünüldü. Fakat yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan gerçeklerin böyle bir şey olmadığını, üniversiteli gençlerin Minecraft sunucularının rakiplerini ortadan kaldırmak için bu aracı yarattıkları ortaya çıktı. Böylece bu savaşın siber savaş olmadığı tam aksine üniversiteli gençlerin planları sonucu ortaya çıktığı anlaşıldı. Böylece FBI tarafından yapılan açıklamaya göre, bu gençlerin geçen yaz sunucularından aylık 100.000 dolar kazandıkları bildirildi.

Kaybolmak İstediler

      Üniversiteli gençlerin geliştirmiş oldukları servis sonucu, bu servisin daha güçlü olduğunun anlaşılması üzerine üniversiteli gençler izlerini kaybettirmek için saldırının kaynak kodlarını internette paylaştılar. Böylece bu saldırı sonucunda  Reddit, Github ve Twitter gibi sitelere erişim sorunu yaşandı. Fakat üç gencin yapmış olduğu bu plan olumsuz cevap vererek gençlerin bırakmış oldukları izler FBI tarafından yapılan incelemeler sonucu gençler kıskıvrak yakalanarak mahkemeye çıkarıldılar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir