İOS 11 Güncellemesi Hangi Telefonlara Gelecek? İOS 11 Özellikleri

IOS Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

İOS 11 Yenilikleri ve Özellikleri

Uzun süredir gündemi meşgul eden İOS 11 güncellemesi hangi telefonlara gelecek? Apple cihazları kullanan kişilerin bu sürüm ile ilgilenmesinin yanı sıra İOS 11 ne zaman çıkacak sorusunun da cevabını arar nitelikte oluyor. Bu haberimizde ise sizlerin merakını gidermek adına İOS 11 özellikleri ve hangi cihazların hangi tarihte güncelleme almasına yönelik paylaşımımız olacaktır.
Teknoloji devi Apple en son bilindiği üzere İOS 10 işletim sistemini paylaşarak ilgili cihazlara güncelleme göndermişti. Geçtiğimiz günlerde İOS 11 sürümü hakkında bir tanıtım gerçekleştiren Apple, hangi modellerin güncelleme alacağına dair bir açıklama yapmaması, kullanıcıların merakını beraberinde getirdi. 2017 yılını Eylül ayında telefonlara İOS 11 güncellemesi gönderecek olması net tarihi belirlemese de merak edilenleri tek çatı altından sizlerle paylaşmak istiyoruz.

ios11

Öncelikle İOS 11, 64-BİT işlemciye sahip olan modeller için uygulanacak. Buna göre İphone, İPAD ve İPOD’lar için geçerli olacak. İOS 11 neler getiriyor diye merak edenlere ise kesinlikle daha kolay bir kullanım sağlayacağını söylemek mümkündür. Birçok yeniliğin İOS 11 ile gelmesi beklenirken özellikleri de bir hayli geniş kapsamlı diyebiliriz.

İOS 11 Hangi Modeller İçin Yayınlanacak?

Apple kullanıcılarının pek hoşuna gitmeyen durumlardan birisi ile yine karşı karşıyayız diyebiliriz. Özellikle İphone 5 İOS 11 güncellemesi alacak mı sorusuna cevap arayan kişilere maalesef diyeceğiz. Apple, alışıldık serüvenini yine devam ettiriyor. Buna göre Apple bazı modellerinin geride bırakarak yeni donanımsal ve yazılımsal desteğini elinden çekiyor. Bu şekilde bir yol izlemesindeki amaç ise; yeni geliştirilen sistemin donanımsal olarak ele alarak bu özellikleri kaldıracak özelliklere sahip olmamasından dolayı gerçekleştirildiğini söylemektedir.

ios 11 destekleyen telefonlar

Bir üst paragrafta da belirttiğimiz gibi modeli bir hayli eski olan telefonlarda desteğini çeken bir Apple görüyoruz. Bu nedenle İOS 11 güncellemesi almayacak telefonlar kategorisi de oldukça kabarık diyebiliriz. Daha açıklayıcı bir şekilde Apple ağzından sizlere belirtmek istersek eğer 32 Bit cihazlara Radikal bir karar alarak İOS 11 güncellemesinin gönderilmeyeceğini bildirdi. Öncelikle bilmeniz gereken İphone 5S altındaki modellere güncelleme gelmeyecektir.

İşte İOS 1 Güncellemesi Almayacak Modellerin Listesi

• İphone 2G
• İphone 3G
• İphone 4
• İphone 4S
• İphone 5

İOS 11 Güncellemesi Alacak Modeller Listesi

• İphone 5S
• İphone 5SE
• İphone 6
• İphone 6 Plus
• İphone 6S Plus
• İphone 7
• İphone 7 Plus
Peki, Apple telefonlarının hangilerinin yeni güncellemeyi alacağını, hangilerinin alamayacağını detaylı bir şekilde sizlere liste halinde sunduk. Şimdi ise Hangi İPad modelleri İOS 11 güncellemesi alacak sorusuna cevap verelim. Ancak bilinmesi gerekir ki yukarıdaki anlattıklarımız İPad ‘lar içinde geçerli sayılacaktır.

İOS 11 Güncellemesi Alacak İpad Listesi

• 12.9-inç iPad Pro (2. Nesil)
• 12.9-inç iPad Pro
• 10.5-inç iPad Pro
• 9.7-inç iPad Pro
• iPad Air 2
• iPad Air
• iPad (5. Nesil)
• iPad mini 4
• iPad mini 3
• iPad mini 2

İOS 11 Yeni Bir Kontrol Merkezi Olacak

İOS 11’in en güzel özelliklerinden birisi daha önce İOS 10 sürümü ile beraber getirdiği iki ayrı kontrol merkezini yeniden İOS 11 ile tek hale getirecek. Tek hale getirmekle kalmayıp menüsünü oldukça genişleterek daha kullanışlı hale getiriyor. İphone ve İpad kullanıcılarının oldukça hoşuna gidecek bu durum sayesinde cihazlarını kullanırken daha basit ve kolay bir şekilde yönetebilecekler.

Kontrol Merkezinin Getirdiği Yeniliklerden Bazıları

Android işletim sistemli cihazlarda kontrol merkezi sayesinde neredeyse bütün iş tek çırpıda parmaklarının ucunda olabilirken, Apple cihazlarında bazı özellikler için ‘’ Ayarlar ‘ sekmesine gitmek gerekiyordu. Bunlardan en önemlisi ise ‘’ Hücresel Veri ‘’ kontrol merkezi tarından yönetilemiyordu. Ancak bu yeni güncelleme ile kolay bir şekilde Ayarlar sekmesine gitmeden tek çırpıda Hücresel Veri durumunu ayarlayabileceksiniz.

ios11 kontrol merkezi

Kontrol merkezinde ciddi anlamda yenilenmiş olması gerçekten İOS 11’in çok sevilecek olmasının sinyallerini şimdiden verdi diyebiliriz. Özellikler arasında kontrol merkezinin isteğinize göre düzenleniyor olması da muhteşem! Bu düzenleme sayesinde istediğiniz uygulamaları ekleyebilme ve çıkarabilme gibi işlevsellik sunuyor. Ancak bilinmesi gerekir ki bu kontrol merkezine sayede telefonu ilk aldığınız zaman karşınıza gelen uygulamaları alabiliyorsunuz. Bunlar Wİ-Fi, Ayarlar, El Feneri, Hücresel Veri vb. WhatsApp, Facebook veya İnstagram gibi kendi indirdiğiniz uygulamaları kontrol merkezine ekleyemiyorsunuz. Böyle bir şey olsaymış güzel olurmuş aslında ama şuana kadar ne Android ne de İOS’da görülmemiştir.

İOS 11 Kamerada Neler Getirecek?

İOS 11 Kamera fonksiyonu konusunda inanılmaz bir değişime gitti diyebiliriz. Ancak bu kameranın görüntü kalitesini ilgilendirmeyen bir durumdur. Yani kamera donanımsal parçalarda birisidir. İOS 11 kamera yenilikleri nde getirdiği önemli uygulamalardan birisi Video ve fotoğraf formatlarında değişiklik olmasıdır. Video kayıtlarını dosya olarak kaydettiğinizde H.264 formatında kayıt edilebiliyorken İOS 11 ile HEVC formatına geçilecektir. Fotoğraf formatları ise artık JPEG değil HEİF formatında olacaktır.

Peki, Format Değişikliğinin Yapılması Ne Demektir?

Öncelikle kamera çekimleri ve fotoğraf çekimlerindeki görüntü kalitesi artacaktır. Aynı zamanda boyutlarının da düşmesi anlamına gelmektedir. Kısacası, JPEG düşük çözünürlükte olup yüksek alan kaplarken HEİF hem çözünürlüğü kaliteli hem de kapladığı alan minimum seviyededir. Bu özellik sayesinde telefonunuzun hafızası biraz daha geç dolmuş olacak. Mevcut sistemin iki katı olarak düşünülebilir. Bu özellik aynı şekilde videolar içinde geçerlidir.

İOS 11 Kamera QR

Bir diğer fark yaratacak özellik ise ‘’ Live Photos ‘’ olmaktadır. Fotoğrafı çekmeden önceki halini düşünün daha canlı bir görüntü elde edilebilirken fotoğrafın çekileceği alanda bir kare belirlediğiniz zaman sadece o karenin çekileceği şekilde pozisyonlanmış oluyor. Döngü ve uzuz pozlama tabi ki es geçilmemiş. Bu özellik sayesinde de fotoğraflarınıza GİF uygulayabileceksiniz.
Bir önemli özelliklerden birisi de QR kodu okutularak Safari ’den kamerayı yönlendirmeniz sağlanacaktır.

İOS 11 İle Dosyalar Özelliği Gelecek!

Android telefonlarda karşımıza gelen ‘’ Dosyalar ‘’ bilindiği üzere Apple telefonlarda yoktu. Bunun bir yanlış olduğunu düşünen Apple İOS 11 yenilikleri arasında artık ‘’ Dosyalar ‘’ klasörünü de beraberinde getirecek. Kullanıcıların oldukça fazla şikâyet ettiği konular neredeyse bir bir çözülmeye odaklı bir güncelleme denilebilir.

İOS 11 Şoförleri de Unutmadı!

Aslında Ülkemizde pek tercih edilecek mi bilinmez ama hayati önem taşıyan konulardan birisi diyebiliriz. İOS 11 işletim sistemi kullanıcıları araçlarına bindiğinde Wİ-Fİ ya da Bluetoot ile devreye giren bir sistemle karşılaşacaklar. Buna göre cihazınıza gelen bildirim sistemi devre dışı kalacaktır.

ios11

Bildirimlerden kastımız, mesajlaşmaya yönelik cevaplar, bildirimleri okumak, WhatsApp bildirimleri gibi tüm bilgiler anlık olarak devre dışı kalacak. Ancak konuşma bildiriminiz yine açık olarak kalacaktır. Bu özellik sadece araç şoförü için değil isteğe göre yolcularda bu özellikten faydalanabilirler. İsteğe göre size bildirim gelmesini kapatmanız durumunda karşı tarafa da bir bildirim mesajı gidebilir.

İMessege İle Para Gönderme Yeniliği

İOS 10 işletim sistemi ile beraber gelen İmessage özelliği ile anlık mesajlaşabiliyorsunuz. Aslında Apple tarafından geliştirilen WhatsApp alternatifi bir uygulama denilebilir. İOS 11 İmessage yeniliklerinde de çığır açmış diyebiliriz. Uygulamaya girdiğiniz zaman karşınıza ‘’ App Drawer ‘’ isminde bir sekme gelecektir. Türkçe anlamı ‘’ uygulama çekmecesi ‘’ olmaktadır. Bu eklentiyi çalıştırdığınızda ekranın alt kısmına küçük bir simge halinde beliriyor. Kısa yol olarak adlandırabileceğimiz bu sistem sayesinde karşı tarafa bazı video, çıkartma veya dosyalar gönderebiliyorsunuz.
Apple Ödeme Sistemi adı altında geliştirilen ve bu gelişmeyi İmessage uygulaması ile bizlere sunan para gönderme işlemi ise yenilikler arasında en iyisi diyebiliriz.

İOS 11 İmessage

Bu uygulama sayesinde aynı kısa SMS gönderirmiş gibi istediğiniz kişiye para transferi yapabiliyorsunuz. Apple’dan para göndermek güvenilir mi? Diye soranlara parmak izi okuyucu ile güvenlik alabilmektesiniz. Peki, kullanıcıların bu para gönderme ile ilgili olarak merak ettikleri şeylerden birisi de İmessage ile neden para gönderemiyorum şeklinde olacaktır. Çünkü İphone SE ve İphone 6 üstü modeller için geçerli olan bir uygulamadır. Yani bu sistemin kullanılabilmesi için ‘’ Apple Pay ‘’ ödeme sisteminin destekliyor olmasıdır. Bu sistemde İphone’ın bazı modellerinde maalesef yok. Bu işlemi Apple Watch ve Apple İpad Air 2 cihazlarınızda da yapabilirsiniz.
Tüm bunların yanı sıra İmessage sisteminin şifrelenebilir bir uygulama olduğunun da altını çizerek bir sonraki özelliğe geçiş yapalım.

Siri’de Gerçekçi Konuşma Özelliği!

Apple, Siri’nin artık bir robotmuş gibi kalmasından yana kendilerinin de şikayetçi olduğu konulardan birisi haline geldi. Uzun süredir diksiyonda bir iyileştirme yapmayan Apple, artık Siri’nin bir asistandan daha fazlası olacağını söylüyor. Buna göre normal bir robot gibi konuşması geride kalarak gerçek bir insanla konuşuyormuşsunuz gibi bir izlenim verecek sizlere! Ayrıca Siri gereksiz sorulara artık cevap vermeyeceği belirtiliyor.

İOS11 siri

Siri’de değişiklikler bunlarla sınırlı değil! Mevcut sistemde Siri sadece bazı konuşmalarınıza cevap verebilecek nitelikte olurken, İOS 11 Siri denildiği zaman tercüme elemanı olarak da kullanılabilecek. Özellikle İngilizce üzerinden çeviri yapacaktır. Buna göre, İngilizce ’den Çince, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca çeviri hizmeti sunacak. Bizi ilgilendiren önemli bir tarafı ise yakın zamanda Türkçe dil çevirinin de yapılacağı yönünde haberlerin çıkmasıdır.

İOS 11 Wİ-Fİ Şifresi Paylaşım Özeliği

Bilindiği üzere bir yerden aşka bir yere gittiğinizde Wİ-Fİ ihtiyacınız için mevcut gidilen yerdeki şifreye ihtiyacınız olacaktır. Ancak çoğu kişi şifresini hatırlamaz ve karışık şekilde oluşturulmuş şifrelerden bahsetmeye başlar. Ya da bir kağıda not almıştım bulup getireyim gibi bir çok zahmetli bir sürece girilir. Bu duruma karşı da Apple Wifi Paylaşım Sistemini geliştirerek insanları rahatlatma adına çalışma yapmıştır.

İOS11 WİFİ Paylaşım

Bu özelliği kullanabilmeniz için bulunduğunuz ortamda bir Apple İOS 11 işletim sistemine sahip telefon olması gerekiyor. Aynı zamanda bu cihazda daha önce Wİ-Fi bağlantısının yapılmış olması gerek. Küçük bir dokunuşla bu özelliği aktif ettiğinizde sizin Wİ-Fİ bağlı olmayan Apple cihazınıza Popup şeklinde bir bildirim geliyor. Karşı taraf Wİ-Fİ parolasını bu cihazla paylaş demesi durumunda sizde direkt olarak Wİ-Fİ ağına bağlanmış oluyorsunuz.

İOS 11 Özellikleri Bunlarla Sınırlı Değil

Yukarıda anlattığımız özellikler İOS 11 için ana özellikler olarak belirtebiliriz. Bu nedenle aklınıza gelebilecek daha birçok özellik var. Tüm özellikleri sizlere kısım kısım sitemizden paylaşmaya devam edeceğiz. Ancak aşağıdaki gördükleriniz de sizlere kısaca anlatacağımız İOS 11 özellikleri olarak bilinmelidir. Eylül ayında güncelleme alan cihazınızdan bu özellikleri keşif etmeniz sizin bir hayli zamanınızı alsa da inanın ağzınız açık kalacak şekilde şaşıracağınızı belirtebiliriz.
İOS 11 Klavyede isteğe göre tek elle kullanılabilir hale getirilecektir. Dilerseniz çift elinizle kullanım için geri ayarlayabiliyorsunuz.

İOS 11 tüm özellikler

İOS 11 Kilit Ekranını yukarı doğru kaydırdığınız da sizlere tüm bildirimleri sıralı bir şekilde gösterecek.
Apple Store ’de değişim yok mu tabi ki var! Günün uygulamaları şeklinde sizleri yönlendirebilecek.
İOS 11 Harita özelliği ise daha çok şeyi kapsayacak. Örneğin; bir AVM içerisine gittiğinizde AVM’nin kat planlarını dahi görebileceksiniz.
İnternet reklamlarından bıktıysanız artık İOS 11 Safari yeniliklerinde bir ilk var diyebiliriz. Bundan böyle siteleri ziyaret ederken reklamları engelleyebileceksiniz.
İOS 11 ekran kaydı; bilindiği üzere birçok telefon üreticisi bu özelliği uzun süredir kullanıyordu. Bunlardan birisi başta Huawei olmak üzere bilinir. Bundan sonra da ekrandaki yaptığınız işlemleri İOS 11 ile video kayıt haline getirebileceksiniz.
İOS 11 ile karşınıza gelecek bir değişik işlem ise ses aç-ses kapat işleminde ekranınızı kaplayan bir şey çıkmayacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir