LG G5 Nasıl Hızlanır?

Nasıl Yapılır Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

LG G5 Telefonum Çok Yavaş

Diğer akıllı telefonlara göre oldukça farklı bir yapıyla karşımıza çıkan LG G5 nasıl hızlanır konusunda da sorunları beraberinde getirmişti. Hatırlanacağı üzere büyük reklamlar eşliğinde modüler takılabilen bir telefon olmanın yanı sıra LG tarafından büyük bir satış rekorları beklenen Amiral Gemisi aslında istediği başarıyı da tam anlamıyla yakalamış değil. Ülkemizde ve dünyada Samsung ve Apple akıllı telefonları olduğu sürece bu başarıyı egale etmesi ise yine oldukça zor. LG G5 ilk çıktığı zamanlarda kullanıcılar tarafından büyük merak içerisinde alındı alınmasına ancak sonrasında kullanıcıların eleştirilerine maruz kalmıştı. Malum, her akıllı telefonun bir kusuru bulunuyor. Ancak yine de kronik sorunların başında gelen LG G5 donma yani performans yetersizliği kullanıcılarının kendi başlarına çözüm odaklı yaklaşımlarına yer vermeye başladı. LG G5 hızlandırma başlığı adı altında kullanıcıları gerek internet üzerinden gerekse telefonculardan destek alarak mevcuttaki yavaşlığı ortadan kaldırmak için bir takım arayışlar içerisinde olmaktadır. Buna göre insanların internette en çok aradıkları cümlelerin başında ‘’ LG G5 nasıl hızlandırılır ‘’ olmaktadır.

lg g5 yavaş

Her ne kadar performans canavarı olarak karşımıza çıkan bir model olsa da bazen kullanıcı hatalarından bazen de uzun süreli kullanımlara bağlı bazı sorunların ortaya çıkmasına sebep olunmaktadır. Sizler için LG G5 hızlandırma isimli konu başlığımızın altında telefonunuzu hızlandırmak için bazı ipuçlarını madde şeklinde sizlere sunacağız. Bu yöntemler büyü olasılıkla telefonunuzdaki yavaşlamayı sonlandıracaktır.

Buradaki belirttiğimiz LG G3 Hızlandırma konusunu da okuyarak yine de bilgi sahibi olma şansınız yüksektir.

LG G5 Hızlandırma Yöntemleri

Aşağıdaki detaylara göz atmadan önce size önerimiz arasında bu LG G5 hızlandırma yöntemleri ile ilgili detayları sadece bir kez değil alışkanlık haline getirdiğiniz müddetçe telefonunuzun gerçek performansını göreceksiniz diyebiliriz.

Gereksiz Özellikleri Kapalı Tutun!

Telefonunuzda kullanmadığınız özellikleri mutlaka kapalı tutunuz. Bunlardan bazıları Bluetooth, WiFi, Mobil Veri ve Konum başta gelen özelliklerdir. Mesela evinizde kullandığınız WiFi için telefonuzda 24 saat WiFi açık kalmasına gerek yoktur. Malum dışarı çıktığınız zamanlarda, işe gittiğiniz zamanlarda ya da o aradaki yol mesafelerinde kapatmalısınız. Bluetooth ve diğerleri de hep aynı mantık yani arka planda sürekli olarak veri alıp vermeye çalıştığı için hem LG telefonlarda yavaşlama sebepleri olarak görünür. Hem de bataryanızın çabuk bitmesini sağlamaktadır.

lg g5 wifi kapama

Açık Uygulamaları Kapatın!

Telefonunuzda herhangi bir uygulamaya girdiğinizde telefonunuzun arka planında işlemcisinden tutun RAM’ine kadar birçok elektronik parçaların aktif olarak kullanım modunun açılmasına izin vermiş olursunuz. Örneğin; Facebook veya İnstagram gibi Sosyal medya sitelerinde gezinti yaptınız. Sonrasında telefonunuz çaldı ve konuşmaya başladınız. O an arka planda çalışan instagram ve Facebook telefonunuzun yine arka planında açık kaldığı için telefonunuzun yavaş çalışmasına sebep olacaktır. Çünkü telefon alırken özellikleri arasında belirtilen Ghz hızı bunu temsil etmektedir. Bu sadece sosyal medya siteleri için değil oyunlar, araçlar, banka uygulamaları gibi aklınıza gelebilecek her uygulamada eğer o an kullanmıyorsanız mutlaka LG telefonunuzun menü tuşuna basılı tutarak açık olan uygulamaları kapatınız.

lg g5 uygulamalar

Ekran Koruyucuları Devre Dışı Bırakın

Telefonunuzun ekranında güzel resimleri görmek istersiniz elbet ya da görsel bir Show için sürekli fotoğraf geçişlerinin Slayt şeklinde olması veya ekran animasyonları gibi özellikleri kullandığınızda telefonunuzda yavaşlama söz konusu olacaktır. Hatta en önemli yavaşlama sorununun kaynağı da ekran animasyonları kullanımıdır. Mesela, ilk tuş kilidini geçtiğinizde bile size bir yavaşlık hissettirecektir. Arka planda olması neticesinde uygulamalar arası geçişlerde yine yavaşlığı simgelemeye devam edecektir. LG G5 ekranı donuyor diyenlere önemli bir bilgi olarak altını çizmek isteriz.

LG G5 ekran kağıdı

LG G5 ekran animasyonlarını kapatmak için aslında kolay bir yöntem de bulunmaktadır. Bunun için Ayarlar > Geliştirici Seçenekler menüsünü aktif hale getiriniz. Eğer bu menüyü aktif hale getiremiyorum diyorsanız şu adımları takip ediniz. Ayarlar > Genel > Cihaz Hakkında > Yazılım Bilgisi bu menüye kadar doğru bir şekilde geldiyseniz eğer orada ‘’ Yazılım Numarası ‘’ hakkında bir alan göreceksiniz. Buraya hızlı bir şekilde 5-6 defa parmağınızla tıklama yaptığınızda Gelişmiş Seçenekler menüsünü aktif hale getirmiş olacaksınız. Bu adımları uyguladıktan sonra geri gelerek şu adımı tekrarlayın. Ayarlar > Gelişmiş Seçenekler burada karşınıza bir menü açılacaktır. Bu menüde Pencere Animasyonları, Geçiş Animasyonları ve Ölçekler belirecektir. Burada gördüğünüz ölçeklerin karşısında bir değer görünecektir. Bu değeri ya 0.5x olarak belirleyin ya da tamamen deve dışı bırakın. İşlemleri kaydedin ve telefonunuzu bir nebzede olsa hızlandırma işlemini yapın.

Gereksiz Uygulamaları Kaldırın!

Google Play Store mağazasına girdiğiniz zaman ilginizi o an çeken araçlar, oyunlar vs. anında indirilir ve kısa sürede olsa o indirilen uygulamada vakit geçirilir. Ancak o an hevesini aldığınız oyuna belki de uzun bir süre girmeyi düşünmeyeceksiniz. Ya da indirdiğiniz size lazım olur dediğiniz araçların telefonunuzda kalması yavaşlamayı arttıracaktır. Buna göre LG G5 uygulamalar telefonu yavaşlatır mı sorusuna net bir cevap olarak yavaşlatır diyebilmekteyiz.

Telefonunuzdaki Verileri Temizleyin!

Telefonunuzda aktif olarak kullandığınız başta WhatsApp olmak üzere oyunlar, Twitter, İnstagram veya Facebook ya da aklınıza gelebilecek tüm sizin indirdiğiniz uygulamalar çerezler adı altında telefonunuzda bir takım yer kaplama görevini yerine getirecektir. Bu veriler arka planda telefonunuzun yavaşlamasını sağlayacaktır. Bu nedenle LG G5 veri temizleme nasıl yapılır diyorsanız eğer şu adımları harfiyen uygulamalısınız.

LG G5 veri temizleme

Ayarlar > Uygulama Yöneticisi > Hepsi ( Galeri, Rehber ve Müzik ya da önemli bilgilerinizin olduğu dosyalar hariç ) Facebook, oyunlar, İnstagram ve WhatsApp gibi uygulamaları seçerek veriyi sil demeniz yeterli olacaktır. Bu sayede uygulamalarınız kesinlikle silinmeyecektir. Ancak arka planda biriktirmiş olduğu çerezlerin silinmesini sağlayacaktır. Bu sayede bu uygulamalarınız daha hızlı açılacak ve telefonunuzun kesinlikle yavaşlamasına da engel olacaktır.

Telefonunuz Restart İsteyebilir

Her ne kadar telefonunuz beni yeniden başlat demese de yavaş çalışmasıyla aslında bazı şeyleri de ifade eder. Bu sebeple akıllı telefon demekteyiz. Mesela, telefonlar uzun süreli kullanımlarda arka planda veri biriktirmeleri yapmaktadır. Ya da yeni bir uygulama indirdiğinizde askıda kalmış bir şeyler olabilir. Telefonların da diğer tüm elektronik eşyalar gibi dinlendirilmesine veya yeniden başlatılmasına gerek duyulur. Eğer günde bir defa telefonunuzu yeniden başlatırsanız gerçek performansını görebilirsiniz. LG G5 hızlandırma konusunda etkili bir yöntem olarak da bilinir. Ayrıca telefonunuzu yeniden başlatmanız yeterli olsa da çok nadir de olsa mesela haftada bir kez 3-5 dakika da olsa kapalı konuma getirmenizde fayda vardır.

lg g5 yeniden başlatma

Hala Telefonunuz Yavaş mı?

Tüm anlatımlarımızı uygulamanıza rağmen LG G5 çok yavaş diyorsanız son çare telefona reset atmak olacaktır. Her ne kadar sizlere çözüm odaklı yaklaşıyor olsak da bazen telefonlar fabrika ayarlarına dönmeyi de istemektedirler. İşte o zaman kesin çözümü sağlamış olursunuz. Nasıl bilgisayarlar formatlandığı zaman aşırı hızlanır o mantık düşünebilirsiniz. LG G5 reset atma yöntemi iki çeşittir. Siz hangisini uygun görürseniz onu uygulayabilirsiniz.

LG G5 Reset Nasıl Atılır? ( Normal Sıfırlama )

Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Döndür adımlarını izleyerek bu işlemi başarabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan ‘’ cihazı sıfırla ‘’ dediğinizde son olarak ta tümünü seçmeniz durumunda sıfırlama işlemi başlayacaktır. Ancak bilgisayar ya da sanal ortam üzerinden fotoğraflar veya benzeri önemli bilgilerinizi mutlaka yedekleyiniz. Aksi takdirde onlar da sıfırlanacaktır.

LG G5 Hard Reset Atma ( Kapsamlı Sıfırlama )

Öncelikle LG G5 hard reset atma işlemini yapmak için telefonunuzu kapalı konuma getiriniz. Kapanan cihazınız için iki elinizi kullanmanız gerekecek. Bir elinizle Power ( açma –kapama ) tuşuna basılı tutun diğer elinizle de ses açma-kapama tuşlarından kısma tarafına basılı tutun ve telefonunuza bir LG logosu belirene kadar işlemi devam ettirin. Logo geldiğinde Power tuşundan anlık olarak parmağınızı çekin ve yeniden basmaya devam edin. Karşınıza İngilizce terimli bazı yazılar gelecektir. O menüye geldiğinizde parmaklarınızı butonlara basmayı bırakabilirsiniz. O sırada menüden seçmeniz gerekenler olacaktır. Bunları ses kısma-açma tuşu ile seçebilirsiniz. ‘’ System Recovery ‘’ seçin ve içinde bulunan ‘’ Factory Data Reset ‘’ seçin. Seçtikten sonra ‘’ Power ‘’ tuşuna basarak işleme tamam deyin. Karşınıza bir bildirim gelecektir. ‘’ LG G5 telefonunu formatlamak istiyor musunuz ‘’ Yes diyerek bu işlemi başlatın. Telefonunuz birkaç defa açılıp kapanacaktır. Sonrasında ise fabrikadan ilk çıkmış halini alarak yazılımsal olarak herhangi bir problem olmadan size hazır hale gelecektir.

Dilerseniz LG G5 hard reset atma işlemini video ile öğrenebilirsiniz. LG G5 reset atma video görüntüsü size yardımcı olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir