Meizu ve MediaTek, Apple’ın FaceID’sine ‘Kafa Atacak’ Teknolojinin Peşinde!

Genel admin
sponsorlu reklam

Çin menşeili silikon üreticisi MediaTek ve akıllı telefon üreticisi Meizu Apple şirketinin efsane yüz tanıma teknolojisi Face ID ile yarışacak hatta geçebilecek yeni bir teknoloji çıkarmaya çalışıyor. Önümüzdeki sene içerisinde tanıtılması beklenen bu yeni yüz tanıma teknolojisi ile firma, iddia edildiği kadarıyla Apple firmasının muhteşem uygulamasını dahi geçerek akıllı telefon dünyasının en iyi özelliklere sahip yüz sistemi olarak tarihe geçerek yüz tanıma özelliği olan telefonlar arasına girecek.

Film Gibi Teknoloji

Akıllı telefon üreticileri artık çok basit kalan parmak izi okuyucu teknolojilerinin kullanılmasıyla telefon kilidi açma yöntemini geride bırakarak, filmlerde gördüğümüz ancak artık o kadar da uzak olmayan yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başladılar. Bu sektörde ilk olduğu bilinen Samsung yüz tanıma proğramı iris tarayıcısı ardından çıkan Apple Face ID ile teknolojisinin zirvelerine ulaşmış, Çin şirketleri ise zirveyi zorlayarak birinciliği almak istemektedirler.

Yeni Teknolojide Biz de Varız Dediler

İlk başlarda Note 7 ile dünyamıza giren parmak izi tarayıcılarına da alternatif olan iris tarama modeli, Apple’nın uzun çalışmaları sonucunda farklı bir mecraya taşınmıştı. Aplle IphoneX modelinde kullanıma sunduğu parmak izi tarayıcı sistemini raflara kaldırılarak, yeni yüz tanıma sistemi Iphone içinde kullanılarak, akıllı cihazlarımızı güvende tutmanın formülünün Face ID olduğunu öğretti milyonlarca kişiye. Bu gelişmeleri adeta sessizce izleyen Çin teknoloji devleri beklenen çıkışı yaptılar. Konuya direkt dalış yapan Meizu firması, diğer iki rakibiyle aynı mantığa dayalı ancak ikisinin de pabucunu dama attıracak alternatif ürünüyle Androidde olaylar çıkaracak gibi. Meizu Küresel Pazarlama Departmanı Şefi Ard Boudeling attığı twitle bu teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirtti. Her ne kadar Batı dünyasında büyük bir Pazar payına sahip olmasa da Çin’de oldukça geniş kitlelere ulaşmayı başarmış firma dünyanın ilk 128 GB dahili hafızaya sahip olan telefon üreticisi konumundadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir