Microsoft İnternet Sitenizin Sağlığını Kontrol Uygulaması Yayınladı: Sonar

Microsoft admin
sponsorlu reklam

Microsoft işletim sistemi yazılımı Windows ile pazarın en büyük payını hala elinde tutuyor. Daha önceleri çok eleştirilen Windows Vista işletim sistemi ve çok yavaş olduğundan yakınılan İnternet Explorer tarayıcısı gibi yazılımlardan dersler çıkararak ilerlemeye devam ediyor. Günümüzde web siteleri güvenlik açıklarından dolayı büyük tazminat davaları ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Virüs ve hack saldırılarının artması ile güvenlik daha büyük bir sorun haline gelirken değişik eklentiler ve öğeler sayfa uyumluluğu için sorun kaynağı olabiliyor.

İnternet Sitenizin Düzgün Ve Sağlıklı Çalışmasını İstiyorsanız

Eğer internet sitenizin güvenliği veya performansı gibi konularda emin değilseniz Microsoft’un ücretsiz olarak sunduğu hizmetten yararlanarak web sitenizi kontrol ettirebilirsiniz. Bunun için hazırlanan siteye sonarwhal.com adresinden giriş yapıp “Try it Online” butonuna tıklamanız ve ardından açılan sayfadaki boşluğa web sitenizin adresini yapıştırmanız yeterli. Sistem sizin sitenizin adresini listesine yazarak tarama sırasına alacak ve size sonradan sonucu görebilmeniz için bir link verecek. Sonradan denildiğine bakmayın, on saniye bile sürmüyor genelde. Size kontrol linki veren sayfayı biraz açık bırakırsanız kısa süre sonra sayfa yenilenerek sonuçlar geliyor.

Kontrol Alanları

Sonar sitenizin erişilebilirliği, performansı, diğer öğelerle uyumlu çalışabilirliği, mobil uyumluluğunu (PWA) ve güvenliğini kontrol ediyor. Bu işlem bittikten sonra sonuç sayfasında her ana başlığın altında detaylı açıklamalara ulaşabiliyorsunuz.

Her Şeyi Baştan Keşfetmeye Gerek Yok

Microsoft, Sonar ile bir çok kontrol özelliğini sıfırdan keşfetmeye çalışmıyor. Bu yüzden bir çok test için zaten var olan test araçlarını birleşik bir biçimde kullanıyor. aXe erişilebilirlik için kullanılırken SSL Server web sitesinin sertifikalarının geçerliliğini kontrol etmek için kullanılıyor. Bunun gibi Cloudinary, AMP validator gibi bir çok servis birlikte çalışarak kontrol işlemi tamamlanıyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir