Microsoft ve Alphabet için Yapay Zeka ve Bulut, Stratejik Odak!

Microsoft admin
sponsorlu reklam

Teknolojik gelişmeler yapay zeka uygulamaları ve bulut teknolojilerine doğru bir ivme kazanmaya başladı. Alphabet ve Microsoft’un 2017’deki 3. Çeyrek karları gelişen bu iki yeni teknolojiyi uzun dönemde şirketlerinin merkezine koyacaklarını gösteriyor. Gelecekte hayatın ve özellikle de teknolojinin şekil almasında bu iki akım önemli rol oynayacaktır. Bunu fark eden bu iki şirket sadece ticari kazançlar açısından değil, bu yönüyle de bu teknolojilerin şirketlerinin geleceklerinde önemli rol oynaması gerektiğini düşünüyorlar.

Şirket Gelirleri Bu İki Teknolojiden

Alphabet firmasının bu dönemdeki 27.8 milyar dolar olan gelirinin, donanım ve akıllı telefonlardan, depolama ürünlerinden, bulut bilişim uygulamaları da dahil bir çok şeyi kapsayan “Diğer Gelirler” kalemi yıllık oranda %24 büyüyerek bütün gelirin yüzde 12’lik kısmını oluşturdu. Bu tutar 3.4 milyar doları buldu. Microsoft içinde aynı durum söz konusudur. Şirket akıllı bulut bölümünden yüzde 28’lik bir gelir sağlamayı başardı. Şirketin bu bölümdeki kazancı geçen seneye göre yüzde 12 arttı ve 24.5 milyar dolarlık bütün gelirin 6.9 milyar dolarını oluşturdu.

Geleceğe Yatırım

Microsoft ve Alphabet şirketleri bu bölümlere yönelik yatırımlarının hızla devam edeceğini ve gelecekte şu andakinden çok daha büyük bir alan kaplayacağını belirttiler. Satya Nadella (Microsoft Ceo’su) şirketin şu anda hybrid bulut teknolojisi üzerine odaklandığını belirtti. Ruth Porat (Alphabet CFO’su) ise Google’ın bulut platformunun şirketteki en hızlı büyüyen bölümlerden biri olduğunu ve bu bölümün gelecek içinde şirketin odak noktası olmaya devam edeceğini belirtti. Özellikle görsel arama ve ses asistanları temel stratejik hedeflerin ana temasını oluşturuyor. Örnek olarak Pixel2 içinde kullanılan Google lens teknolojisi yapay zekayı telefon kamerasıyla birleştiren bir sistem olarak tasarlandı. Yine Microsoft’un Cortana’sı Apple’ın Siri’sine en büyük rakip olma yolunda. Son dönemlerde son kullanıcılarda bulut teknolojisi ne işe yarar gibi soruların artması buna bir işaret olarak görülüyordu.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir