Ölünce Sosyal Medya Hesabınıza Ne Olacak?

Sosyal Medya Ayşe Yılmaz
sponsorlu reklam

Ölüm, yeryüzündeki her insan göz ardı edilemeyecek ve kaçınılmayacak bir gerçek olmaktadır. Sosyal medyanın insanların hayatında büyük bir yer kaplaması ise insanların öldükten sonra facebook hesap silme işleminin nasıl yapılacağı sorusudur. Siz öldükten sonra Facebook hesabınız birkaç farklı yöntem ile kapatılabilmektedir.

olunce-sosyal-medya-hesabiniz-ne-olacak.jpg

Sosyal Medya Hesabınız İçin Varis Seçebilirsiniz

En çok kullanılan sosyal medya olan Facebook, ölüm gibi durumları düşünerek “varis” uygulamasını işleme almaktadır. Bu Facebook ayarı sayesinde siz öldükten sonra hesabınız ile ilgilenecek olan kişiyi siz belirleyebilirsiz. Hesap ayarları bölümünden “Hesap Varisi” kısmından kişi ile ilgili bilgileri girdiğinizde o kişi siz öldüğünüzde hesabınızı yönetebilir ve hesabınızı kapatabilir. Hesabınız için seçtiğiniz hesap varisi başta tutturulmuş gönderi ve benzeri paylaşımlar yapabilirken hesabınıza giriş yapamadığı gibi aynı zamanda sizin paylaştığınız resim ve gönderiler üzerinde de değişiklik yapamamaktadır.

Ölüm Formu İle Hesabınız Kapanabilir

Siz öldükten sonra sosyal medya hesabınız için bir diğer yöntem ölüm formudur. Herhangi bir arkadaşınız ölümünüzün ardından facebook ölüm formu doldurarak Facebook yönetimine öldüğünüzü bildirdiği takdirde hesabınız otomatik olarak kapatılacaktır.

Hesabınız Anıt Haline Getirilebilir

Siz öldükten sonra sevenleriniz sosyal medya hesabınızın anıtlaştırılması talebini verebilmektedir. Bunun için yapılması gereken şey; bir kişinin sizin hesabınızın anıtlaştırılmış facebook hesabı olmasını talep etmesi olmaktadır. Hesabınızın anıtlaştırılmış bir facebook hesabı olabilmesi için sevdiklerinizin sizin hesabınız için “Anıtlaştırma talep formu” doldurarak Facebook yönetimine göndermesi gerekmektedir. Böylece hesabınız Facebook yönetimi tarafında anıtlaştırılmaktadır. Böylece hesabınızda sizin anınıza paylaşımlar yapılabilmektedir.

Hesabınızı Emanet Edebilirsiniz

Sosyal medya hesabınız için siz öldükten sonra yapılacak işlemlerden birisi de ölmeden önce güvenebileceğiniz birisine kullanıcı bilgilerinizi vermeniz olacaktır. Böylece siz vefat ettikten sonra bu kişi hesabınıza erişerek kapatma işlemlerini yapabilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ayşe Yılmaz {Ayşe Yılmaz}

Yazarlık alanında kendimi geliştirebilmek için Teknoloji gibi bir alanda yazarlık yapıyor olmam bana ve mevcut siteye çok şeyler kazandırıyor. 16 yaşından beri teknolojiye olan merakımı buradan kendi kalemimle yazıyor olmam çok ayrı bir keyif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir