OurMine, HBO’dan Sonra Playstation’un da Sosyal Medya Hesaplarını Ele Geçirdi!

Gündem admin
sponsorlu reklam

Bilindiği üzere yakın dönem içerisinde HBO veri tabanına internet korsanları tarafından sızılmış ve bunun sonucunda da Game of Thrones da dahil olmak üzere birçok dizinin senaryosu ile bölümleri çalınarak internete aktarılmıştı. Hatta bazı oyuncuların cep telefonu numaraları bile internete sızdırılmıştı. Bu olayın şokunu atlatamadan sosyal medya hesaplarının hacklenmesiyle bir şok daha yaşayan HBO’nun başına gelen bu olayların bir benzeri de PlayStation’un başına geldi ve OurMine playstation’un sosyal medya hesaplarını ele geçirdi.

Güvenlik Teklifi Sunuyorlar

HBO’nun başına gelen veri çalınması yani hacklenme durumu sonrasında OurMine isimli hacker grubu tarafından HBO’ya bir güvenlik teklifi sunuldu. Hacklenme durumlarının önüne geçilmesi adına HBO’ya yardım teklifinde bulunan OurMine’a ne cevap verildiği ise bilinmiyor.

Aynı şekilde, OurMine grubu Playstation’un sosyal medya hesaplarını hackledi ve bunun bir güvenlik ölçme olayı olduğunu belirtti. Sosyal medya hesaplarından Playstation ile irtibata geçmek isteyen çalışanlar ise OurMine korsanları tarafından kendi sitelerine yönlendirildi.

Duruma İlişkin Birçok Teori Mevcut

Bu durum ile alakalı birçok komplo teorisi mevcuttur. Ancak bu teorilerden bir tanesi oldukça akla yatkındır. Bu teoriye göre HBO ile Playstation’nun sosyal medya hesaplarının hacklenmesi ile ortaya yapay bir zafiyet çıkarılmış oldu. Bu zafiyetin sonucunda da ortaya bir güvenlik gereksinimi çıkmış oldu. Veri çalınması sonucunda şantaj ile kar elde etmeyi planlamayan grup, güvenlik sağlama bahanesiyle sürekli kazanç etmeyi planladı. Kısacası bu teoriye göre en başta HBO’yu hackleyen grup ile HBO ve Playstation’un sosyal medya hesaplarını çalarak güvenlik teklifinde bulunan grubun aynı olduğu öne sürülmektedir. Bu teori oldukça akla yatkın olsa da ortada hala çözülememiş bir sorun bulunmaktadır. Bu sorun ise global bir güvenlik açığının hala devam ettiğidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir