Robot İçin Yola Çıktılar Üç Boyutlu Yazıcı Ürettiler!

Gündem admin
sponsorlu reklam

Kastamonu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3. sınıf öğrencisi olan Efekan Erdoğan ve Muzaffer Bakırcı, yapmak istedikleri robotun parçalarını bulmakta zorluk çekince, en az maliyet ile robot parçaları edinebilmek için üç boyutlu yazıcı üretti.Ürettikleri 3 boyulu yazıcıdan çıkarttıkları parçalar ile dan eden robot yapmayı başardılar.

Robot Yapmak İçin Üç Boyutlu Yazıcı Üreten Liseli Dahiler..

Lise öğrencisi Efekan Erdoğan, robotların ilgi alanına girdiğini ve robot yapımı için gerekli parçalar üretebilmek için arkadaşı Muzaffer Bakırcı ile üç boyutlu yazıcı yapıklarını, muhabirlere anlattı.

Efekan Erdoğan, üç boyutlu yazıcının çalışmasını inceledikten sonra, üç boyutlu yazıcı yapabilmek için gerekli malzemeleri, hurda halindeki nokta vuruşlu yazıcılardan mil, kayış ve motor gibi parçaları sökerek, bu parçaların birleştirilmesinde okulun metal ve makine teknolojisi alanları ile ortak çalışarak hazırladıklarını anlattı.

Efekan Erdoğan, üç boyutlu yazıcıları ilk kez robot yarışlarında gördüklerini ve “Robotun mekanik parçalarını basabileceğimiz bir yazıcı yapabileceğimizi öğrendik. Bunları araştırdık. Nokta vuruşlu yazıcılarla üç boyutlu yazıcıların motorlarının uyumlu olduğunu gördük. İkinci el nokta vuruşlu yazıcılar bulduk. Yaklaşık 2-3 ayda istediğimiz üç boyutlu yazıcıyı yaptık.” diyerek ifade etti.

Üç Boyutlu Yazıcıyı 2-3 Ay İçerisinde Yaptılar..

Muzaffer Bakırcı, robot yapmak için üç boyutlu yazıcıya ihtiyaçları olduğunu ve gerekli malzemeleri üretiikleri üç boyutlu yazıcı ile tek tek yaptıklarını anlattı ve “Hepsini adım adım yaptık. Eski yazıcılardan kullandık. Nokta vuruşlu yazıcıların parçalarını kullandık. Üç boyutlu yazıcıyı robot parçalarını üretmek için yapmıştık. Şu anda ihtiyacımız olan her şeyi yapıyoruz. İnsanlığa yararlı her proje yapılabilir. Robot kol ya da robot el gibi şeyler yapılabilir.” dedi.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Cumhur Torun, öğrencilerin üç boyutlu yazıcıyı okulda 350 liraya mal ettiklerini ve okul olarak katıldıkları robot yarışmalarında ödüller adıklarını ifade etti.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir