Rtük, İki Kanalın Lİsansını İptal Etti!

Gündem Ayşe Yılmaz
sponsorlu reklam

Televizyonlarda gördüğümüz birçok olay, konuşma ve davranış biçiminden sonra gözlerin çevrildiği ilk kurum Radyo ve Televizyon Üst Kurulu oluyor. Bu kurumu neredeyse her gün tespit edilmiş olaylardan dolayı şikayet bildirimleri girmektedir. RTÜK de kendi elinde bulunduğu haklar ile öncelikle kanalları programlardaki yapılanlardan dolayı önce uyarır niteliğinde tebligatlar yollamaktadır. Bu tebligatlara uymayan kanallar ise kapatılma adı altında yayın hakları ellerinden alınmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde RTÜK başkanlığında yapılan toplantıdan sonra iki önemli karar verilmiş oldu. Esat Çıplak’ın başkan vekilliği yaptığı bu toplantı da din istismarı ve bunun yanında insanları ekran başında kandırma niteliğinde yayın hayatını sürdüren radyo ve televizyon programları altındaki kanallar ele alındı.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamalara göre Outlet Tv ve Bedir Tv kanallarının kapatıldığı duyuruldu. İki kanal da daha önce uyarılmalarına rağmen yayınlarını aynı şekilde devam ettirmiş ve RTÜK’ten gelen hiçbir beyana uymamışlardı.

Sağlık Beyanıyla Ürün Satışı

Başkan vekili Çıplak, kural ve müeyyidelerin çok açık olmasına rağmen bu kanalların geri dönüş bildiriminde dahi bulunmadıklarını belirtti. Outlet Tv’nin yapmış olduğu yayınlara bakıldığında ürün satışlarının görüldüğünü ve bunun yasak olduğunu söyledi.

Kanalın kendi lisansında ve RTÜK’e belirtmiş olduğu beyannamede sağlık adına yayın yapılması gerektiğinin raporları mevcut.

Kolye Satışı Kanalı Kapattırdı

Diğer kapatılması ve yayın hakları elinden kanal ise Bedir Tv. Daha öncesinde de gelen ihbarlar üzerine Kurul harekete geçmişti ve program ile yayını durdurma kararını almıştı. Fakat Bedir Tv yayın hayatına devam etmiş, programları içerisinde dini içerikler barındıran kolye satışı yapmıştı. Toplantıda direkt olarak lisansının iptaline karar çıktı.

Bu iki kanalın haricinde ise Vizyon Türk Tv ve Yek Tv de ceza aldı. Yayın haklarına bağlı olarak hareket edilmediği gerekçe gösterildi. Alışveriş içerikli program yapan kanalların 10’ar gün süreyle yayınlarının durdurulduğu öğrenildi.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ayşe Yılmaz {Ayşe Yılmaz}

Yazarlık alanında kendimi geliştirebilmek için Teknoloji gibi bir alanda yazarlık yapıyor olmam bana ve mevcut siteye çok şeyler kazandırıyor. 16 yaşından beri teknolojiye olan merakımı buradan kendi kalemimle yazıyor olmam çok ayrı bir keyif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir