Siber Güvenlik Yerlerde: Türkiye En Güvensiz Ülke, İstanbul En Güvensiz Şehir!

Gündem Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Günümüzde birçok işlemin sanal ortam üzerinden halledilmesi, siber güvenlik önlemlerinin de hızla gelişmesine neden olmaktadır. Çünkü siber ortamda yapılan bu işlemler, hackerlar yani siber korsanlar tarafından gözlemlenebilir, müdahil olunabilir ve hatta bu işlemlerde kullandığınız paralar ele geçirilebilir bir konumdadır. Siber anlamda, bireyler birçok siber güvenlik şirketleri tarafından sunulmakta olan programları kullanarak kendileri için küçük çaplı bir önlem alabilirler. Peki, ‘’ülke bazında siber güvenliğin sağlanması ne kadar önemli?’’, ‘’ülkeler siber güvenlik önlemlerini neden artırmalı?’’ ve özellikle ‘’Türkiye siber güvenlikte kaçıncı sırada?’’ sorularının yanıtlarını biliyor musunuz? Bizler sizin için bu soruların yanıtlarını araştırdık ve bulduğumuz cevapları şimdi sizlerle paylaşacağız.

Ülkeleri Tedirgin Eden BOT’lar

Yukarıda sizlerle paylaşmış olduğumuz gibi siber güvenlik bireysel bazda önemli olduğu gibi ülke bazında da önemlidir. Çünkü bir ülkenin internet ağında bulunan BOT’lar, o ülke adına oldukça büyük bir tehdit haline gelebilmektedir. Bu Bot’lar ile, bir ülkenin elektrik şebekesi kolayca çökertilebilir, elektrik enerjisi ile çalışan demiryolları etkisiz hale getirilebilir ve banka işlemleri bir anda durdurulabilir. Böyle durumların yaşanmaması için ülkelerin siber güvenliklerini artırmaları ve bu BOT’ları ayıklamaları gerekmektedir. BOT teriminin ne olduğunu merak edenler için hemen bir açıklamada bulunalım: BOT, siber korsanlar tarafından bilgisayarların ve sanal ortama bağlanabilen diğer cihazların ele geçirilmesi sonucunda, bu cihazların durumuna verilen bir addır. Yani, bilgisayarınız veya telefonunuz siber korsanlar tarafından ele geçirilip uzaktan kullanılabilir bir duruma gelmiş ise, artık bu cihazınız bir BOT’tur ve siz istemeseniz dahi siber korsanlar tarafından kullanılabilir konumdadır. Bu yüzden ülkelerde bulunan BOT sayıları, o ülkenin siber güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Türkiye En Güvensiz Ülke!

Symantec tarafından yayınlanmış olan ve 2016 yılına ait veriler baz alınarak yapılmış olan bir araştırmaya göre, dünyada en fazla BOT sayısına sahip olan ilk 10 ülke arasında Türkiye birinci sırada yer alıyor. Türkiye’yi sırasıyla İtalya ve Macaristan izlerken, onuncu sırada ise İsrail bulunuyor. Şehirler baz alındığında ise ilk iki sırada sırasıyla İstanbul ve Ankara yer alıyor. Bu tabloya göre siber güvenlik alanında ‘’Türkiye en güvensiz ülke’’ çıkarımının yapılması, pek de haksız durmuyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir