Siber Saldırıya Hazır Olun!

Gündem admin
sponsorlu reklam

Bilkent Üniversitesi’nin düzenlediği “İş Hayatında Bilgi Güvenliği” konferansında konuşan TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) Başkanı Erol Bilecik iş dünyasındaki bilgi güvenliğinin önemine dikkat çekti. Türk temsilcilerle beraber yabancı teknoloji şirketlerinin de önem gösterdiği konferansta Bilecik, siber saldırılar ile ilgili de önemli detaylara değindi.

1. “Hayatlarımız Değişiyor.”

Teknolojinin hayatımıza ve iş dünyasına nasıl etki yaptığını açıklayan TÜSİAD Başkanı Ero Bilecik, ifadelerini şu şekilde belirtti: “Dijital Dönüşüm, hem Türkiye’de hem de tüm dünyada şirketlerin şu an en popüler ve bir o kadar da kritik bir gündemi. Teknoloji merkezli dijital dönüşümle her konudaki iş yapış şekilleri değişiyor. Aslında, hayatlarımız değişiyor. Dolayısıyla, her şeye olduğu gibi işe de bakışımız değişiyor. Yılın özetini değişen birey, dönüşen toplum diye de ifade edebiliriz. Bu öyle bir değişim ki, etkileri tüm dünyaya ve hayatın her alanına dokunuyor. Dünya yeni bir Rönesans yaşıyor diyenlere hak vermemek mümkün değil. İnternet ve bilişim teknolojileri, otomasyon, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve yeni iş modelleri hayatımızın her alanını etkiliyor dedik. Evet, teknolojiyle birlikte müthiş fırsatlarla karşılaşıyoruz. Bu fırsatlarla, hem üretim metotlarında ve ürün geliştirmede, hem de hizmet sunum süreçlerinde yeni dinamikler gelişiyor. Bakın bu çağ, şirketler için en şanslı yüzyıl da olabilir, en şansız yüzyıl da. Sonucu, değişime uyumumuz belirleyecek. Teknolojinin getirdiği avantajlar, şüphesiz, hayatımızı kolaylaştırdı. Bununla birlikte, bu yenilikler, beraberinde yeni riskleri de ortaya çıkardı ve sonuçta ‘Bilgi Güvenliği’ kavramı dünya gündemine yerleşti. Dünya, dijitalleşmeyle birlikte, pazarlama, satış, üretim, vergi gibi kavramları yeniden tanımlarken bugün artık, risk ve tehditleri de yeniden tanımlama gereğini hissediyor. Eskiden, nereden ve hangi amaçla geleceğini tahmin edebildiğimiz risk ve tehditleri konuşurduk. O dönemler geride kaldı. Artık, tehdidin açık bir gönderici adresi yok. Bugün, siber saldırılar bireylere, şirketlere, bankalara ve hatta kamu kurumlarına zarar vermekle yetinmiyor, ülkelerin güvenliklerini de tehdit ediyor.”

2. “Siber Saldırı Teknikleri Hızla İlerliyor.”

Bilecik, 2007 yılında Estonya’daki banka ve kamu kurumlarının internet sitelerine yapılan siber saldırıya atıfta bulunarak şu açıklamalarda bulundu: “Siber saldırı teknikleri, teknolojinin gelişimine paralel bir hızla ilerliyor. Bunun sonucunda operasyonların zarar görmesi, finansal kayıplar, rekabet gücünde geriye gidiş derken, ciddi bir itibar ve güven kaybına uğramak, açıkçası tahammülü zor riskler olarak ortaya çıkıyor. Bilgi güvenliğini sağlamadan, sanayide dijital dönüşüm hedefimizi gerçekleştiremeyiz. Konu ne olursa olsun, stratejisi olmayanları sadece yenilgi bekler. Bu nedenle, bilgi güvenliği konusunda ulusal düzeyde bir strateji geliştirmeliyiz. Gelişen teknolojiyle birlikte, sanal ortamda depolanan bilgi yoğunluğu ve bu bilgi yoğunluğunun taşıdığı önem her geçen gün artıyor. Ülkece, bu konuda karnemiz bir hayli zayıf. Sadece kanuni düzenlemeler değil, bu konudaki kişisel bilinç de oldukça yetersiz. Oysa, kişisel bilgi güvenliği konusu, diğer sorunların da en önemli tetikleyicilerinden birisidir. Bu konu, toplumumuzu oluşturan 7’den 70’e herkesi zorunlu bir biçimde ilgilendiren bir konudur. Özellikle online iş modellerini tercih eden bireyler, kişisel verilerin işlenmesi konusunda daha hassas ve bilinçli hale gelmeye başladı. Bu çerçevede, gerek kamu kurumları gerekse firmaların, güven ortamının sağlanması için bu alandaki çalışmalarını derinleştirmesi gerekli. Çünkü güven, dijital ekonominin gelişmesinin asli unsurudur ve güven tek kullanımlıktır.”

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir