Son Yıllarda Otomobillerin Sunroof’ları Neden Patlamaya Başladı?

Otomobil Gökmen Fidan
sponsorlu reklam

Günümüzde birçok otomobilin dış görüntüsüne oldukça estetik ve şık birer görünüm katmakta olan sunroof’ların, son zamanda üst üste patlama haberleri gelmeye başladı. Sunroof patlamaları ile ilgili birçok uzman tarafından ortaya atılan çeşitli teoriler bulunuyor olsa da tam olarak hangi neden ile bu patlamaların gerçekleştiği hakkında kesin bir bilgi elde edilememektedir. Trafik açısından oldukça tehlikeli durumlar yaratabilecek olan bu patlamalar, yapılan araştırmalara göre 2011 yılında muazzam bir artışa geçmiş durumdadır. Zira bugüne kadar yaşanmış olan sunroof patlamalarının sadece yüzde 29’luk bir kısmı 2011’den önce yaşanmıştır.

Sunroof-patlamalari.jpg

Uzmanlardaki Görüş Ayrılığı

Uzmanların otomobillerdeki sunroof patlamaları hakkında açıkladıkları bir teoriye göre, sunroof’lar üretilirken üretim sırasında bir takım sorunlar yaşanıyor olma ihtimali mevcuttur. Bu ihtimal dahilinde, sunroof’ların üretildikleri camın içerisine çok fazla atık madde karışıyor olabilir. Dolayısıyla yapısına fazla miktarda atık madde karışan sunroof’lar güneş ile temasa geçtikleri zaman normalden çok daha fazla geriliyor ve doğal olarak da patlama noktasına geliyor olabilirler.

Sunroof-patlama-nedenleri.jpg

Uzmanların arabalardaki sunroof patlamaları ile ilgili ortaya attıkları bir diğer teori ise, sunroof’ların dizaynları ile alakalıdır. Bu teoriye göre, bazı sunroof’lar bulundukları arabaların aerodinamik yapısına uymuyorlar. Tüm otomobiller aerodinamik hesaplamalar dahilinde üretilirler. Otomobilleri etkileyecek olan bu hesaplamaların, uyumsuz sunroof dizaynları sebebiyle bozulması durumunda, sunrooflar çok fazla hava basıncına maruz kalıyorlar. Özellikle yaz günlerinde sıcaklığın artması ile birlikte sunroof’ların gerilmesi ve bunun üzerine bir de aerodinamik yapıya uymayan bu sunroof’lara etki eden hava basıncı bir olunca sunroof’ların patlaması da kaçınılmaz olmaktadır.

Bütün bu ihtimaller bir yana, ortada büyük bir sorun bulunmaktadır. O sorun da araç firmalarının bu problem hakkında bir çözüm üretemiyor olmasıdır. Bu da bu problemin, çözüm üretilene kadar trafik açısından oldukça büyük bir tehlike yaratacağı anlamına gelmektedir

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {Gökmen Fidan}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir