Sonunda Pilotsuz Helikopter de Yaptılar

Gündem admin
sponsorlu reklam

İnsansız hava araçları, sürücüsüz otomobiller, tırlar ve otobüslerden sonra helikopterler de insansız yani otonom hale geliyor. Aurora Flight Science, yaptığı başarılı testle eski helikopterlerin yeni bir sistem eklenerek otonom yapılabileceğini kanıtladı. Özellikle savaş helikopterleri açısından önemli olarak görülen teknoloji, yakında savaş bölgelerinde kendini gösterecek gibi görünüyor. Ülkemiz tarafından geliştirilen Malazgirt mini iha olarak bilinen helikopter de bu tür ürünlerden biri.

İnsansız Helikopterler Hangi Amaçlara Hizmet Edecek?

Savaşlarda yaşanan insan kaybını azaltmak ve insanlardan kaynaklanan hataları minimize etmek adına uygulanması düşünülen insansız askeri helikopterler, orduların vazgeçilmezi olacak gibi görünüyor. Döner kanatlı iha gibi çeşitli teknolojiler, tıpkı dronelar gibi uzaktan kumanda edilmesi düşünülerek tehlikeli bölgelere kargo gönderimini risksiz hale getirecek. Aslında daha uzak gelecekte sivil taşımacılık yapması düşünülen helikopterler, insanlardan kaynaklanan hataları yok edebilir. Helikopter pilotları, bazen unutarak bazen hastalanarak bazen de yanlış kararlar vererek önemli can ve mal kaybına yol açabilmektedir. İnsansız helikopter teknolojisiyle, insan faktörü ortadan kaldırılarak insana dayalı hatalar da ortadan kaldırılacak.

Sivil Taşımacılık Sektörü İnsansız Helikopterlerle Trafik Sorununu Yok Edebilir

Özellikle büyük şehirlerde yaşanan trafik sorunu, pek çok sürücüye hayatı zindan etmektedir. İş saatlerinde yarım saatlik yollar iki saate kadar çıkabilmektedir. Yeni ve güvenli bir alternatif arayan pek çok kişi ister döner kanatlı ister sabit kanatlı iha ile seyahat ederek trafik probleminden sıyrılabilir. Helikopterlerin insansız olması, pilot kavramını ortadan kaldırarak daha ucuz fiyatlarla seyahat edilmesini sağlayacak.

Pilotsuz Helikoptere Binmek Korkutucu mu Olur?

Aslında pilotsuz helikopter fikri, sürücüsüz araba fikrinden daha tehlikeli gözükse bile gerçekte daha güvenli olacaktır. Havada seyahat eden helikopterler, karada seyahat eden arabalar gibi pekçok değişkenle mücadele etmek zorunda değildir. Bu da daha kolay ve kesitirilebilir bir sürüş deneyimi ortaya çıkaracaktır. Uçakla seyahat de ilk zamanlar oldukça korkulan bir şeydi fakat istatistikler en güvenli ulaşım aracının uçak olduğunu gösteriyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir