Sosyal medya deneyine göre: instagramda fenomen olmak çok kolay!

Sosyal Medya Ayşe Yılmaz
sponsorlu reklam

Sosyal medya siteleri arasında olan hatta lider diyebileceğimiz bir alana hakim olan instagram her geçen gün üye sayısını arttırmaya devam ediyor. Takipçi, beğeni, paylaşım, canlı video derken tüm bu terimlerin arasına bir de fenomen eklenince analistler artık instagramda fenomen nasıl olunur şeklinde bir takım sosyal deneyler içerisindeler.

İnstagram kullanıcılarının en büyük hedeflerinden birisi şu zamanlarda fotoğraf paylaşarak para kazanmak bunun için de fenomen olmak diyebiliyoruz. Konuya yabancı olarak dışardan baktığımız zaman ise oldukça zor bir durum olduğunun da farkındayız. Tabi instagramda fenomen olmanın da hangi yöntemler olduğunu, neler yapılması gerektiğini anlatan bazı konular da paylaşılmamış değil. Buna göre Mediakix tarafından gerçekleştirilen sosyal deneyde fenomen olarak sponsorlu çalışıp gelir elde etmenin bazı püf noktalarını ortaya koymayı başardı.

Sosyal Medya Deneyi Nasıl Yapıldı?

Öncelikli olarak iki farklı instagram hesabı açılarak işleme başlanıldı. Calibeachgirl310 isimli bir instagram kullanıcı adıyla bir model anlaşması yapıldı. Burada modelin fotoğrafları paylaşıldı. 1 günde onlarca fotoğraf çekilirken özellikle yaz döneminin güzelliklerinden de faydalanıldı. Plaj ve sahil ortamı diyebiliyoruz. Aynı şekilde diğer hesabın ismi de wanderingggirl şeklinde açıldı. Ancak ilk hesap gibi bu hesap üzerinde özel bir uygulama taktiği gerçekleştirilmedi. Mesela yeni fotoğraflar çekilmedi. Sahil ya da plaj ortamında güncel fotoğraflarla başlanılmadı. Fotoğraflar tamamen internet ortamında daha önce farklı platformlarda paylaşılmış olup bir galeri oluşturup toplama fotoğraflarla elde edildi. Kısacası diğer hesap gibi özenli bir şekilde üzerinde durulmadı. Burada yapılan önemli bir adım vardı. İnstagram hesaplarının deney için kullanıldığı anlaşılmasın diye her gün 1000 takipçi satın alma işlemi uygulandı. Nihayetinde 15 bin takipçi edinildiğinde satın alma işlemi durduruldu. Takipçi satın alma işlemine ortalama 1k takipçiye 5 dolar gibi bir rakam ödeyerek sahip olunmuştur. Bütçeyi de fazla kasmadıkları ortaya çıkıyor. Hesaplar tamamlandı, takipçiler satın alındı son olarak paylaşılan fotoğraflara beğeni ve yorum hilesi aldılar. Ardından sponsorluk üzerine anlaşmaya varıldı ve her iki hesap için de 4 farklı sponsorlukla anlaşıldı. Fakat yapılan tüm bu deney için işlemlerde kimse takipçilerin gerçek olup olmadığını, fotoğrafların gerçek ya da internet üzerinden derlendiğini anlamadı. Aynı zamanda hesapların hangi tarihte açıldığının bile bir analizi yapılmadan sponsorluklar alındı.

Sosyal deney için açılan bu hesaplar instagramda fenomen olmak ve sonucunda gelir elde edilip edilemeyeceği üzerine olunca aslında işler tamda istenildiği gibi gitti. İlk günlerden anlaşma sağlanan sponsorlar dahilinde 100 dolarlık gelirler elde edilmeye başlandı.  Burada paylaştığımız instagramda fenomen olmak için yapılan sosyal bir deneyden nasıl bir sonuç alındığını görmüş olduk.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ayşe Yılmaz {Ayşe Yılmaz}

Yazarlık alanında kendimi geliştirebilmek için Teknoloji gibi bir alanda yazarlık yapıyor olmam bana ve mevcut siteye çok şeyler kazandırıyor. 16 yaşından beri teknolojiye olan merakımı buradan kendi kalemimle yazıyor olmam çok ayrı bir keyif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir