Sosyal Medya, Ruh Sağlığımızın Bozulmasına Neden Oluyor!

Sosyal Medya Ayşe Yılmaz
sponsorlu reklam

Teknolojinin her geçen gün daha da gelişmesi ile birlikte insanların hayatında sosyal medya, adeta merkezdeki yerini almaktadır. Sosyal medyanın birçok yararı olsa da sosyal meydanın psikolojik etkileri daha baskın gelmektedir. Günlük zamanlarının büyük bir kısmını sosyal medya ile uğraşarak geçiren insanların ruh sağlığı üzerinde ciddi bozulmaların görüldüğü yapılan araştırmalarda ortaya çıkan önemli veriler arasındadır.

sosyal-medya.jpg

Sosyal Medya Depresyon Nedeni!

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile bu alanda yapılan araştırmalar da giderek artmaktadır. Yapılan araştırmalar neticesinde sosyal medyanın sağlığa zararları başında ruh sağlığına en çok zararı olduğu belirtilmektedir. Özellikle sosyal medyaya günde üç saatten daha fazla bağımlı kalan insanlar depresyona daha fazla meyilli olmaktadır. Sosyal çevresinden uzaklaşan insanlar bir süre sonra sosyal medyaya bağımlı olarak asosyal olmaya başlamaktadır. Dolayısıyla da depresyon sorunun altında yatan temel nedenlerden birisi de sosyal medya bağımlılığı olmaktadır.

Sosyal Medya İç Huzuru Kaçırıyor

Sosyal medya ile adeta bir bütün haline gelecek kadar çok zaman geçiren insanlar sosyal çevrelerinden her gün daha da uzaklaşmaktadır dolayısıyla da bir zaman sonra sosyal medyadan başka yapacak bir şey bulamayan insanlar kendilerini ruhsal açıdan çökmüş ve mutsuz olarak hissetmektedirler.

sosyal-medya-psikolojiyi-bozuyor.jpg

Sosyal Medya Soyutlaştırıyor

Sosyal medyanın bir diğer ruhsal sağlığa zararı ise insanların kendilerinin çevreleri tarafından soyutlaştırıldığını düşünmeleridir. Sosyal medyaya çok fazla zaman ayıran ve çevresinden uzaklaşan insanlar bir süre sonra ruhen kendilerini huzursuz hissederken çevreleri tarafından da itildiklerini ve dışlandıklarını düşünmektedir. Ancak bu durum kişilerin kendilerinin sosyal çevrelerine göre sosyal medyaya daha fazla zaman ayırmalarından kaynaklanmaktadır. Böylece sosyal medya yüzünden insanların kendilerini sosyal hayattan ve kendilerin mutlu eden her şeyden soyutladığı görülmektedir.

Kısacası; sosyal medya ve sağlık ilişkisi oldukça yakındır. Sosyal medya hayatınızda ne kadar çok var ise sağlığınız da o kadar hızla elinizden gitmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Ayşe Yılmaz {Ayşe Yılmaz}

Yazarlık alanında kendimi geliştirebilmek için Teknoloji gibi bir alanda yazarlık yapıyor olmam bana ve mevcut siteye çok şeyler kazandırıyor. 16 yaşından beri teknolojiye olan merakımı buradan kendi kalemimle yazıyor olmam çok ayrı bir keyif.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir