Speedtest’in Yeni Aracı

İnternet admin
sponsorlu reklam

Ülkemizde Adil Kullanım Kotası nedeniyle, interneti 1 ay boyunca farklı hızlarla kullanan kişi sayısı çok fazla. İnternet hızı test edilmek istendiğinde ise genellikle Speedtest tercih ediliyor. Speedtest, yeni bir araç geliştirerek, internet hızının 1 yılda nasıl geliştiğini ya da gelişmediğini kullanıcılara sunuyor. Araçtan sadece bulunduğunuz ülkenin değil, dünya çapındaki internet hızlarını analiz etmek mümkün.

Speedtest Hala En Çok Kullanılan Hız Testi Aracı

Genellikle ilk uygulamalar ya da gelişmeler popülerliklerini kolay kolay kaybetmezler. Speedtest de bu durumdaki araçlardan biri olarak nitelendirilebilir. Netflix ve Google gibi dev firmalar da hız testi için araçlar geliştirdi ancak hiçbiri Ookla’nın Speedtest’i kadar popülerlik kazanamadı. Ookla, geçtiğimiz Ağustos ayında yeni bir araç yayınladı. Aracın ismi ise “Speedtest Global Index” olarak açıklanmıştı. Bu araç kullanılarak, dünyanın istediğiniz yerindeki internet hızını görebilir ve kendi internet hızınız ile kıyaslamalar yapabilirsiniz. Geliştirilen yeni aracın ismi ise “Global Speed”. Bu araç, Speedtest Global Index ile benzer ancak bir o kadar da farklı sonuçlar sunuyor.

Global Speed İle Neyi Test Ediyoruz?

Global Speed ile dünyanın farklı yerlerindeki farklı hızları incelemek yerine, dünyanın ortalama internet hızını ölçebiliyoruz. Bu araç sayesinde, dünya çapında internetin zaman göre nasıl geliştiği gözlemlenebilir. Yeni araçtan alınan sonuçlara göre mobil indirme hızında son 12 ayda %30.1’lik bir artış söz konusu. Mobil üzerinden veri gönderme hızında ise %38’lik bir artış var. Sabit geniş bant internet hızlarında ise indirmede %31.6, veri gönderiminde %25.9 artış oluştu. Dünya çapında ortalama hız 20.28 Mbps. Kasım ayı için bakıldığında, ortalamanın üzerinde internet hızına sahip olan ülke sayısı ise 119. Ortalamanın altında kalan ülke sayısı ise 134. Geniş bantta ise 71 ülke ortalamanın üzerinde kalmayı başardı. 185 ülke ise sınırın gerisinde bulunuyor. Ortalamalar ve rakamlar incelendiğinde internetin alt yapı çalışmaları ile ilgili yapılacak daha çok iş olduğu görülebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir