Starbucks, Wifi İşlemcisini Sömürüyor

İnternet admin
sponsorlu reklam

Dünyada ve Türkiye’de kahve sektörünün en önde gelen zincirlerinden Starbucks, büyük bir skandalla gündeme geldi. Bilindiği üzere, Starbucks’un Türkiye’deki şubeleri gün geçtikçe artıyor ve müşteri kitlesi de her geçen gün genişliyor.

Buenos Aires’te Ortaya Çıktı

Starbucks’ın, WiFi kullanan müşterilerinin işlemci gücünü madencilik yapmak amacıyla faydalandığı iddia edildi. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te Starbucks mağazasında saptanan bu durum, skandala yol açtı. Bir Starbucks müşterisi, Twitter üzerinden paylaştığı fotoğrafta, Starbucks’un Wifi kullanan müşterilerin işlemci gücü ile madencilik faaliyetinde bulunduğu ortaya çıktı.

Starbucks Yetkililerinin Açıklamaları

Starbucks’taki şubede sunulan ücretsiz WiFi hizmetinin müşterilerin dizüstü bilgisayarlarına gizlice kripto para madencisi sızdırdığı iddia edildi. Starbucks yetkilileri, bu skandalın ardından yaptıkları açıklamalarda, gündeme bomba gibi düşen bu haberin sadece bu şubede gerçekleştiğini, olayın genellenmemesi gerektiğini ve gerekli önlemlerin alındığını ifade etti. Artan tepkiler sonrasında ise yeni bir açıklama gerçekleşmedi.  Starbucks yetkilileri bu olayı tekil bir olay gibi yansıtmaya çabalıyor ve sorunun çözüldüğünü iddia ediyor.

Stensul CEO’su Noah Dinkin, Starbucks’ta genel kullanıma açık WiFi ağına bağlanırken bu durumu fark etti ve küçük bir araştırmanın ardından şüpheli bir kod satırının olduğunu keşfetti. Bu kod, müşterilerin CPU işlem gücünün kullanılmasına olanak sağlayan ve Monreo adındaki kripto para birimini üreten script olduğu ortaya çıktı.

Wifi İle İşlemcileri Sömüren İlk Şirket Değil

Daha önce ThePirateBay, sitenin kullanıcılarının işlemci gücünü kullanmasıyla skandal bir habere yol açmıştı.

Bununla beraber, ilgili kodun hackerlar tarafından mı yoksa Starbucks yönetimi tarafından mı siteye sızdırıldığı açıklığa kavuşmadı. Olayın,  diğer ülkelerdeki şubelerde meydana gelmemiş olmaması hacker olma olasılığını arttırıyor. Starbucks yetkililerinin yeni açıklama yapması bekleniyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Gökmen Fidan {admin}

Teknolojiye karşı olan merakımı internet dünyasına açılarak daha da genişletmeyi hedefledim. Teknoleji.net isimli bu sitemle hem paylaşımlar yapıyorum hemde kendimi geliştiriyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir